2 maja 2024

Refundacja w cieniu referendum. Prezydium NRL przypomina

Sejm kontynuuje 81. posiedzenie. W czwartek 17 sierpnia 2023 r. obrady rozpoczęły się od rozpatrzenia wniosku Rady Ministrów dotyczącego przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego.

Foto: twitter.com/KancelariaSejmu

Pod głosowanie mają zostać poddane różne projekty ustaw, w tym przepisy dotyczące refundacji produktów leczniczych wydawanych bez recepty (OTC).

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) w czwartkowym wpisie w mediach społecznościowych oceniło, że refundowanie leków OTC byłoby zasadne dopiero po wprowadzeniu refundacji na drogie i nierefundowane obecnie leki.

„Są one stosowane w wielu powszechnych chorobach, na które cierpią nasi pacjenci i których leczenie jest istotnym obciążeniem dla ich budżetów domowych” – czytamy na profilu Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) na Twitterze.

Już w połowie lipca 2023 r. Prezydium NRL podjęło stanowisko w sprawie planowanej zmiany przepisów dotyczących finansowania ze środków publicznych produktów leczniczych wydawanych bez recepty. Czytamy w nim, że brak możliwości zapewnienia pacjentom dostępu do refundowanych leków jest istotnym wyzwaniem dla lekarzy, którzy chcą zapewnić pacjentom możliwość kontroli choroby oraz uniknięcie zaostrzeń.

„System refundacyjny, podobnie jak inne obszary systemu ochrony zdrowia cierpi na znaczne niedofinansowanie. Ograniczone środki zmuszają do wskazania priorytetów. W opinii Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej finansowanie ze środków publicznych leków OTC powinno nastąpić dopiero w sytuacji zapewnienia możliwie pełnego dostępu do leków wydawanych na receptę” – podkreślono w stanowisku.

Samorząd lekarski zaapelował wówczas o zwiększenie finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia do średniej dla państw Unii Europejskiej. Dzięki temu wiele potrzeb mogłoby zostać zaspokojonych – oceniono.