25 listopada 2024

Rodzinni niezadowoleni z planu finansowego NFZ

Wydawać by się mogło, że plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok jest korzystny dla podstawowej opieki zdrowotnej, której finansowanie zwiększono o 20,9 proc., co stanowi w sumie 13,7 proc. wszystkich wydatków NFZ na ochronę zdrowia. Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego, organizacji zrzeszającej lekarzy rodzinnych, to jednak wciąż za mało.

Foto: freeimages.com

– Od dawna rekomendujemy, by POZ była finansowana na poziomie 20 proc. budżetu, jak jest to w większości krajów Unii Europejskiej. Warto także przypomnieć, że za czasów kas chorych na POZ przeznaczano 15-19 proc. w zależności od województwa – komentuje Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

– Mamy więc do czynienia z degradacją tej kluczowej dla pacjentów części systemu. Planowany wzrost nakładów to tylko powrót do sytuacji z 2009 roku. Stanowczo nas to nie satysfakcjonuje – dodaje Wojciech Pacholicki i zwraca uwagę, że w planie dotyczącym POZ zawarto także transport sanitarny oraz nocną i świąteczną opiekę lekarską, więc część środków nie trafi bezpośrednio do podstawowej opieki.

Porozumienie Zielonogórskie krytycznie odnosi się także do sposobu finansowania innych elementów systemu. Na lecznictwo szpitalne NFZ planuje przeznaczyć 43,5 proc. budżetu, czyli o około 5 proc. więcej niż w tym roku. Natomiast na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną nakłady wzrosną o ok. 3,5 proc.

Zdaniem organizacji, popełniono błędy przy takim rozdysponowaniu środków. – Wbrew nieustannym zapewnieniom resortu o konieczności ograniczenia lecznictwa szpitalnego na rzecz ambulatoryjnego, nadal zachowuje się nieprawidłowe proporcje – ocenia Wojciech Pacholicki.


O tym, jak plan finansowy NFZ na 2016 rok oceniają przedsiębiorcy, pisaliśmy tutaj.