23 czerwca 2024

Rusza kampania „Cukrzyca Bez Powikłań”

Ponad 3 miliony Polaków cierpi na cukrzycę. Co roku ponad 20 tysięcy z nich umiera, a główną przyczyną są powikłania choroby. Prawidłowa kontrola cukrzycy, stosowanie się do zaleceń lekarskich i odpowiednie leczenie pozwalają na ograniczenie ryzyka rozwoju powikłań.

Jednym z organizatorów kampanii jest aktor Dariusz Gnatowski

Przygotowana przez organizacje pozarządowe działające w obszarze diabetologii, kampania społeczna „Cukrzyca Bez Powikłań” skierowana jest do osób z rozpoznaną cukrzycą, które na co dzień zmagają się z licznymi ograniczeniami, jakie wiążą się z tą chorobą. Diagnoza oznacza bowiem dla pacjenta konieczność zmiany trybu życia, wprowadzenia odpowiedniej diety i dokładnego stosowania się do zaleceń lekarskich.

Celem kampanii, która potrwa do końca listopada, będzie zwrócenie szczególnej uwagi na profilaktykę powikłań cukrzycy. Akcja ma edukować osoby z cukrzycą, ponieważ to przede wszystkim one mają realny wpływ na stan swojego zdrowia i postęp choroby.

W ramach kampanii uruchomiona została strona internetowa www.cukrzycabezpowiklan.pl, powstał spot telewizyjny, spot radiowy. Wizualizacje kampanii nawiązujące do dobrych i złych wyborów w życiu z cukrzycą pojawią się w prasie i na nośnikach w przestrzeni miejskiej i w internecie. Działania edukacyjne prowadzone będą w mediach tradycyjnych i społecznościowych.

Osoby z cukrzycą będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistycznych pod kątem prewencji powikłań cukrzycy w Warszawie i Krakowie. Dodatkowo w czasie trwania kampanii będą możliwe konsultacje diabetologiczne online na stronie internetowej.

– Gdy sam zachorowałem, nawet nie zdawałem sobie sprawy, jakie konsekwencje mogą dla mnie wynikać z niewłaściwej kontroli cukrzycy. Tą inicjatywą chcemy powiedzieć wszystkim, którzy mają cukrzycę: badajcie się, żyjcie aktywnie, pilnujcie swojej diety i przestrzegajcie zaleceń dotyczących leczenia – mówi Dariusz Gnatowski, współzałożyciel Fundacji „Wstańmy Razem, Aktywna Rehabilitacja” i jeden z organizatorów kampanii.

– Chcemy zwrócić uwagę jak ważne w życiu osób z cukrzycą są codzienne wybory, których muszą dokonywać. Cukrzyca wymusza bowiem wyrzeczenia i uczy dyscypliny, a jest to szczególnie trudne w przypadku osób starszych. Właściwa kontrola cukrzycy, postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza i edukatora oraz właściwe leczenie to czynniki, które są kluczowe dla każdego pacjenta, który chce uniknąć powikłań – wyjaśnia Beata Stepanow, edukatorka diabetologiczna, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej i jeden z inicjatorów kampanii.

Cukrzyca to choroba metaboliczna o przewlekłym charakterze, której towarzyszy długotrwała hiperglikemia. Najgroźniejsze w cukrzycy są powikłania mikro oraz makronaczyniowe. Powikłania niewłaściwie leczonej i niekontrolowanej cukrzycy mogą objawiać się u pacjentów już w pierwszych pięciu latach choroby. Często zdarza się, że dopiero pierwsze powikłania prowadzą do prawidłowej diagnozy, dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować początkowych objawów cukrzycy, jakimi są przede wszystkim nadmierne pragnienie, częstomocz, osłabienie i wzmożona senność.

Niewłaściwie leczona i niekontrolowana cukrzyca prowadzi do powikłań sercowo-naczyniowych, choroby wieńcowej, zawałów serca i choroby niedokrwiennej. Według aktualnych szacunków, roczne obciążenie dla budżetu państwa z powodu cukrzycy przekracza 7 mld zł, a połowa tej kwoty to koszty leczenia powikłań (Potrzeby i rekomendacje edukacyjne w diabetologii, Stanowisko SED, Warszawa, lipiec 2015).

Jednymi z najbardziej dramatycznych powikłań dla pacjenta są retinopatia, która może prowadzić do ślepoty oraz stopa cukrzycowa, w porę niezdiagnozowana może wymagać amputacji palców a w skrajnych przypadkach nawet całej kończyny. Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą, powinny stosować się ściśle do zaleceń lekarskich, być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem i wprowadzić ograniczenia w swojej diecie. Ważne są również zmiana trybu życia i aktywność fizyczna.

Pacjenci, którzy osiągają prawidłowe wyniki kontroli cukrzycy, dzięki postępowaniu zgodnemu z zaleceniami i właściwej terapii, mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych dla życia i zdrowia powikłań cukrzycy w przyszłości. W grupie ryzyka cukrzycy typu 2, która stanowi aż 95 proc. przypadków cukrzycy, znajdują się osoby po 45. roku życia, otyłe lub z nadwagą, prowadzące siedzący tryb życia.

Inicjatorami kampanii „Cukrzyca Bez Powikłań” są organizacje pozarządowe działające w obszarze diabetologii: Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Stowarzyszenie Wesoły Diabetyk, Fundacja „Wstańmy Razem, Aktywna Rehabilitacja”, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę. Partnerem kampanii jest Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.


Więcej o diabetologii piszemy tutaj.