Rząd chce walczyć z pseudostudentami. Co z kierunkiem lekarskim?
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje zmiany dotyczące podejmowania studiów przez cudzoziemców. Na razie nie wiadomo w jaki sposób to może wpłynąć na uczelnie, które kształcą przyszłych lekarzy na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym.
Kolejna rekrutacja zagranicznych studentów na polskie uczelnie odbędzie się według nowych zasad, ponieważ rząd chce uniemożliwić masowe przyjmowanie pseudostudentów i udrożnić system wizowy – zapowiedział wiceminister nauki prof. Andrzej Szeptycki, który w czwartek wziął udział w inauguracji konferencji o strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego pt. „Studenci zagraniczni w Polsce 2025”, zorganizowanej na Uniwersytecie Gdańskim.
Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP), przed rozpoczęciem konferencji prof. Andrzej Szeptycki mówił, że nauka i szkolnictwo wyższe potrzebują umiędzynarodowienia, a wymiana studentów jest jednym z elementów tego procesu. Jego zdaniem, by prowadzić badania na najwyższym poziomie, nie można ograniczać się do ram narodowych. „Potrzebujemy współpracy z partnerami z zagranicy” – podkreślił.
To mają być „prawdziwi studenci”
Wiceminister poinformował, że rząd przygotowuje zmiany prawne, które mają uporządkować system i zapobiegać nadużyciom. „Chodzi nam o to, aby to byli dobrzy i prawdziwi studenci. To był jeden z celów, który ma zrealizować przygotowywana ustawa o likwidacji nieprawidłowości w systemie wizowym, na którą wspólnie z MSZ, MSWiA i partnerami uczelnianymi pracowaliśmy w ubiegłym roku i obecnie jest procedowana w parlamencie” – powiedział prof. Andrzej Szeptycki.
Jego zdaniem niewykluczone, że ustawa zostanie przyjęta już wiosną 2025 roku. To spowoduje – jak podkreślił wiceminister – że kolejna rekrutacja odbędzie się już według nowych zasad. „Uniemożliwimy masowe przyjmowanie pseudostudentów i udrożnimy system wizowy, jeśli chodzi o tych, którzy chcą naprawdę w Polsce studiować” – powiedział.
Rośnie liczba studentów z Turcji
Według raportu „Studenci zagraniczni w Polsce 2024”, przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, w roku akademickim 2023/24 w Polsce kształciło się 107 130 studentów zagranicznych ze 177 krajów.
Na Uniwersytecie Gdańskim studiuje obecnie ok. 800 zagranicznych studentów. Jak powiedział rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski, są to głównie osoby pochodzące z Ukrainy i Białorusi. Zauważalny jest również wzrost studentów z Turcji. „Do najpopularniejszych kierunków i specjalizacji, na których studiują zagraniczni studenci należą te związane z IT, biznesem i zarządzaniem” – wyjaśnił.
Rektor zawiadomi konsula
Projekt dotyczący wiz studenckich zakłada reformę systemu wydawania wizy krajowej dla studentów oraz systemu wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce – będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
Rektor uczelni lub kierownik jednostki prowadzącej studia będzie musiał niezwłocznie zawiadomić pisemnie konsula, który wydał cudzoziemcowi wizę krajową w celu odbycia studiów, o niepodjęciu przez niego studiów. Projekt przyznaje też ministrowi spraw zagranicznych i konsulom uprawnienia, analogiczne m.in. do szefa Urzędu ds. Cudzoziemców i wojewodów, do pozyskania informacji niezbędnych do przeprowadzenia postępowania w sprawie wydania, cofnięcia lub unieważnienia wizy.
Źródło: naukawpolsce.pl