18 września 2024

Zielone światło PKA dla kształcenia lekarzy na politechnice

Polska Komisja Akredytacyjna (PKA) pozytywnie oceniła kierunek lekarski na Politechnice Wrocławskiej. Ocena będzie obowiązywać przez dwa lata. Rekrutacja rozpocznie się we wrześniu.

Fot. pwr.edu.pl

„Po nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, dotyczącego limitów przyjęć na rok akademicki 2024/25, Politechnika Wrocławska uruchomi nabór kolejnego rocznika na studia na kierunku lekarskim” – poinformowała uczelnia na stronie internetowej.

– Zrealizowaliśmy wszystkie wcześniejsze rekomendacje związane z funkcjonowaniem kierunku lekarskiego, dlatego nie spodziewaliśmy się innej decyzji – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, cytowany w komunikacie.

 – To kolejne potwierdzenie, że zrobiliśmy przemyślany krok w dobrym kierunku. Na wielu wiodących europejskich i amerykańskich uniwersytetach technicznych medycyna jest obecna i ważna, dlatego kształcenie i badania naukowe w tym obszarze wpisaliśmy do strategii naszej uczelni – dodaje rektor.

Współpraca ze szpitalami

Politechnika Wrocławska uruchomiła kierunek lekarski w ubiegłym roku, a w pierwszym naborze – mimo negatywnej opinii PKA – przyjęto 60 osób. Przedstawiciele uczelni wskazują, że kształcenie odbywa się we współpracy z kilkoma szpitalami i Dolnośląskim Centrum Medycznym Dolmed.

– To tylko jedna z rzeczy, które odróżniają Politechnikę Wrocławską od większości uniwersytetów czy szkół medycznych. Inną jest tutoring, czyli opieka bardziej doświadczonego lekarza, która zaczyna się już podczas pierwszego semestru nauki – dodaje dziekan Wydziału Medycznego dr hab. Dariusz Jagielski.

Studenci kierunku lekarskiego mogą korzystać z nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznej, w którym prowadzone są zajęcia m.in. z zakresu podstawowej opieki medycznej, medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii, ginekologii i położnictwa.

Głos samorządu lekarskiego

W czerwcu 2024 roku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) w stanowisku dotyczącym projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym wskazało, że wysoki standard kształcenia stanowi gwarant bezpieczeństwa pacjentów, dlatego należy wspierać przede wszystkim rozwój i zwiększanie naboru na studia w uczelniach o profilu ogólnoakademickim. Jakość kształcenia została w nich bowiem już pozytywnie zweryfikowana zarówno przez właściwe instytucje, jak i poprzez umiejętności ich absolwentów rozpoczynających staż podyplomowy, a następnie pracę zawodową.

Samorząd lekarski postuluje więc opracowanie długoterminowego planu, określającego liczbę miejsc na kierunku lekarskim na nadchodzące 5-10 lat, tak aby umożliwić uczelniom odpowiednie planowanie i poprawić transparentność systemu kształcenia lekarzy. Docelowo jednak należy opracować model kadrowy, który w rzetelny sposób, w oparciu o dane oszacuje popyt i podaż lekarzy w perspektywie 25 lat” – czytamy w stanowisku Prezydium NRL.