Spór o homeopatię zakończony na korzyść NRL
Samorząd lekarski, wydając stanowisko w sprawie stosowania homeopatii, nie naruszył przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Foto: pixabay.com
Decyzją z 3 sierpnia 2017 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów umorzył postępowanie antymonopolowe w sprawie podejrzenia zawarcia na krajowym rynku świadczeń zdrowotnych przez Naczelną Izbę Lekarską „porozumienia ograniczającego konkurencję na krajowych rynkach sprzedaży produktów leczniczych homeopatycznych wydawanych z przepisu lekarza polegającego na ograniczeniu dostępu do tych rynków przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż ww. produktów wskutek ograniczania lekarzom i lekarzom dentystom możliwości ordynowania tych produktów w skutek przyjęcia przez Naczelną Radę Lekarską stanowiska, że stosowanie homeopatii stoi w sprzeczności z zasadami etyki lekarskiej”.
W sprawie tej Prezes UOKiK uznał w lipcu 2010 r., że NIL naruszyła przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wydając ww. stanowisko w sprawie stosowania homeopatii i w konsekwencji nałożył na NIL karę pieniężną w wysokości blisko 50 tysięcy złotych. Naczelna Rada Lekarska odwołała się od decyzji Prezesa UOKiK do sądu i w dwóch instancjach uzyskała korzystne wyroki. Wyrokiem z 30 grudnia 2014 r. Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił zaskarżoną decyzję Prezesa UOKiK, a wyrokiem z 1 kwietnia 2016 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację Prezesa UOKiK od tego wyroku.
Wydana w sierpniu 2017 r. decyzja o umorzeniu postępowania administracyjnego – postępowania antymonopolowego jest konsekwencją jednoznacznych rozstrzygnięć sądów powszechnych które uznały, że Naczelna Rada Lekarska wydając stanowisko w sprawie stosowania homeopatii nie naruszyła przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Decyzja ta w sposób formalny kończy postępowanie antymonopolowe w tej sprawie.
Źródło: NIL
„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.