23 listopada 2024

Święto Niepodległości znów w cieniu pandemii

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Tegoroczne obchody po raz drugi odbywają się w cieniu pandemii COVID-19.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości Foto: Krystian Maj/KPRM

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., zniesione w 1945 r. i przywrócone na mocy ustawy z 15 lutego 1989 r. dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 r.

11 listopada to data symboliczna. Nasza niepodległość miała wielu ojców, a za założycieli odrodzonej w 1918 r. Rzeczypospolitej zwykle uważa się takie postaci jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski i Wojciech Korfanty. O niepodległość walczyło wielu lekarzy.

Główne obchody 103. rocznicy odzyskania przez nasz kraj wolności z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych odbędą się tradycyjnie w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się rano od wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji generalskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Poniżej przypominamy sylwetkę prof. Stefana Dąbrowskiego (1877-1947) – lekarza, który pewnie nie doczeka się wzmianki w podręcznikach do historii. Jego zasługi dla formowania się odrodzonego państwa polskiego są niemałe, ale giną w cieniu rzucanym przez innych, uznanych za ważniejszych dla naszej niepodległości.