24 czerwca 2024

Sytuacja epidemiczna poważna. Zakazy zostają, majówka z obostrzeniami

Do 25 kwietnia większość obostrzeń zostanie utrzymana. Od 19 kwietnia zostaną otwarte żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci, dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami.

Minister zdrowia A. Niedzielski. Foto: Krystian Maj/KPRM

– Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie. Nie ma dalszej eskalacji zakażeń – mówi szef resortu zdrowia.

W środę podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu niemal wszystkich obowiązujących aktualnie obostrzeń do 25 kwietnia. Wyjątkiem jest działanie przedszkoli i żłobków – od 19 kwietnia będą mogły do nich wrócić dzieci. Ponadto dopuszczono możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

Hotele i inne obiekty noclegowe pozostaną jednak zamknięte do 3 maja (włącznie). Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych, np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy (dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu).

Jak podkreślił minister Adam Niedzielski, w niedalekiej przyszłości regionalizacja obostrzeń wydaje się ” wręcz pewna”. – Zupełnie inaczej sytuacja epidemiczna wygląda w województwach na ścianie wschodniej i północnej, a zupełnie inaczej na południowym-zachodzie Polski. Najbardziej dotknięte pandemią regiony to: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, województwo wielkopolskie. Na drugim biegunie sytuacja jest w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim czy lubelskim – wymieniał minister.

– Przyjęliśmy sobie takie kryterium, ono na razie ma charakter roboczy, że jeżeli liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tysięcy, to wtedy będziemy myśleli o kolejnych krokach, które oczywiście w pierwszej kolejności będą związane z edukacją – podkreślił minister zdrowia.