14 kwietnia 2024

Szpitale pomagają w walce z rakiem (26 zdjęć)

W ostatnią sobotę, 7 lutego, około 300 osób odwiedziło budynek Centrum Profilaktyki Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie w ramach Dnia Drzwi Otwartych. Akcja została zorganizowana z okazji 15. Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Tak było w ostatnią sobotę w CO w Warszawie. Foto: Marta Jakubiak

Zainteresowani mogli wykonać m.in. badanie poziomu cukru (skorzystało z nich 125 osób), badanie poziomu ciśnienia tętniczego (125 osób) i poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu (40 osób).

– Podczas Drzwi Otwartych wykonano 24 badania mammograficzne paniom w wieku 50-69 lat, a także około 60 cytologii – wylicza Joanna Komolka z Centrum Onkologii w Warszawie. Ponadto wszyscy odwiedzający mogli skorzystać z porad dietetyka (zdecydowało się na to 40 osób) i nauki samobadania piersi na fantomie (50 osób).

Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, co najmniej 1/3 wszystkich przypadków zachorowań na raka można zapobiec, a profilaktyka chorób nowotworowych zwiększa szanse skutecznego zwalczania nowotworów (zobacz więcej).

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach na badania cytologiczne w sumie przyszło 31 pań. – Odbieramy to za duży sukces, wziąwszy pod uwagę, że w ubiegłym roku podczas takiej akcji nie stawiła się żadna pacjentka, a w 2013 roku były tylko cztery osoby. To dobry znak na przyszłość. Zależy nam, aby jak najwięcej pań się badało – mówi Paweł Bruger, rzecznik prasowy skierniewickiego szpitala.

W ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem podobne akcje prowadziły również inne placówki na terenie całego kraju, m.in. Szpital Uniwersytecki w Krakowie (zobacz więcej) i Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli (zobacz więcej).