21 czerwca 2024

Tanzańska służba zdrowia podpisała umowę o współpracy

Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu podpisało umowę o współpracy naukowej z przedstawicieli Tanzańskiego Towarzystwa Otorynolaryngologicznego oraz największego publicznego szpitala w Tanzanii Muhimbili National Hospital w Dar es Salaam.

DSC_7537  DSC_7556

Foto: ŚCIFiPS

Podczas dwudniowej wizyty (28-29 czerwca) prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu, oraz prof. Edwin Liyombo, MD, MMED podpisali dwa porozumienia o współpracy naukowej.

Jednym z ważniejszych zadań, jakie stawia sobie IFiPS, jest popularyzacja idei wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń komunikacyjnych w Polsce, ale także na całym świecie. Misja propagowania i organizacji pilotażowych programów badań zmysłów jest szczególnie ważna w krajach, w których dostęp do świadczeń medycznych jest niepełny.

Podczas swojej wizyty prof. Liyombo wraz z delegacją zapoznał się z działalnością naukową, badawczą i kliniczną poszczególnych klinik i zespołów IFiPS, a także wziął udział, jako obserwator, w 20. edycji chirurgicznych warsztatów szkoleniowych WAW – Window Approach Workshop, które zgromadziły uczestników z Austrii, Azerbejdżanu, Etiopii, Kamerunu, Senegalu, Tanzanii i Turcji.

Najważniejszym zagadnieniem warsztatów było wszczepienie elektrody implantu ślimakowego w sposób minimalnie inwazyjny, przez okienko okrągłe ślimaka. Metoda ta umożliwia zachowanie resztek słuchowych i nienaruszonych struktur anatomicznych. Została ona opracowana i doskonalona przez prof. Henryka Skarżyńskiego w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu.

Podpisanie porozumień rozpoczęło współpracę naukową i kliniczną, której pierwszym etapem będą przesiewowe badania słuchu u dzieci wykonane przez polskich specjalistów podczas najbliższej konferencji otorynolaryngologicznej w Tanzanii.