24 czerwca 2024

Terapia laserem 2RT w leczeniu wczesnego AMD

Przedstawione na XLVII Zjeździe Polskiego Towarzystwa Okulistycznego we Wrocławiu przez prof. Krystynę Czechowicz-Janicką pierwsze w Polsce wyniki obserwacji klinicznych po zastosowaniu terapii laserem 2RT u chorych z wczesną postacią AMD potwierdzają wcześniejsze międzynarodowe doniesienia.

Prof. Krystyna Czechowicz-Janicka

Terapia 2RT „odmłodzenia siatkówki oka” daje szansę chorym na zatrzymanie, a nawet cofnięcie zmian, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych. To przełom w leczeniu wczesnego AMD – podkreślają eksperci.

W Instytucie Oka w Warszawie od stycznia tego roku, pierwszy w naszym kraju certyfikowany zespół do wdrażania terapii 2RT u polskich pacjentów, przeprowadził już ponad 500 zabiegów „odmłodzenia siatkówki oka” Retinal Rejuvenation Theraphy (2RT).

– W czasie kontroli przeprowadzanej w okresie od jednego do trzech miesięcy po zabiegu stwierdzaliśmy u pacjentów poprawę w polu widzenia, ostrości wzroku lub w obrazie tomograficznym OCT siatkówki. Co ważne, nie odnotowaliśmy żadnych objawów ubocznych tej terapii – podkreśla prof. Krystyna Czechowicz-Janicka, dyrektor medyczny i naukowy Instytutu Oka w Warszawie.

Laser 2RT

Laser 2RT jest pierwszą, bezpieczną metodą leczenia wczesnych etapów AMD – zwyrodnienia plamki żółtej. Dotychczas jedynym sposobem na spowolnienie rozwoju choroby była suplementacja diety środkami zawierającymi witaminy i mikroelementy. Poprzez precyzyjnie kontrolowany, nanosekundowy impuls laserowy, laser 2RT działa na uszkodzone przez proces chorobowy komórki siatkówki, pobudzając je do odnowy.

– Promień najszybszego obecnie na świecie trzy nanosekundowego lasera 2RT, w którego posiadaniu jest nasz Instytut, jest niezwykle delikatny. Stymuluje naturalny, biologiczny proces samoregeneracji tkanek siatkówki przywracając fizjologiczną funkcję nabłonka barwnikowego siatkówki i błony Brucha, co jest prawdziwą rewolucją w okulistyce – podkreśla prof. Krystyna Czechowicz-Janicka.

– W odróżnieniu od konwencjonalnych laserów koagulujących lub mikropulsowych, laser 2RT wydziela kilkaset razy mniejszą energię i nie uszkadza termicznie tkanek siatkówki oka (pręcików i czopków). Dzięki tym właściwościom może być bezpiecznie stosowany w przypadku wczesnych postaci AMD i cukrzycowego obrzęku plamki – dodaje profesor.