Umieralność z powodu większości nowotworów wciąż spada
W „Annals of Oncology” opublikowano wyniki analizy bazy WHO dotyczącej wskaźników umieralności i śmiertelności spowodowanej dziesięcioma najczęstszymi nowotworami w 27 państwach UE.
Spodziewane spadki współczynników zgonów w krajach Unii Europejskiej wyniosą w latach 2015-2021:
- 7,8 proc. dla raka piersi,
- 4,8 proc. dla raka jelita grubego w populacji mężczyzn i 9,6 proc. w populacji kobiet,
- 8,7 proc. dla raka gruczołu krokowego, 3,5 proc. dla raka trzonu macicy,
- 8,9 proc. dla raka jajnika,
- 14,1 proc. dla raka żołądka w populacji mężczyzn,
- 16,3 proc. w populacji kobiet.
Badacze przewidują, że z końcem 2021 roku liczba zgonów z powodu dziesięciu najczęstszych nowotworów złośliwych wyniesie 1,44 mln w krajach UE oraz 176 tys. w Wielkiej Brytanii (analizowanej odrębnie ze względu na Brexit).
W porównaniu ze szczytem umieralności odnotowanym w 1988 roku, w ciągu 33 lat udało się uniknąć 4,9 mln zgonów z powodu nowotworów w Unii Europejskiej oraz miliona zgonów w Wielkiej Brytanii. Jedynymi nowotworami nie wykazującymi trendu spadkowego umieralności na przestrzeni ostatnich trzech dekad są rak trzustki oraz rak płuca w populacji kobiet.
Autorzy badania przewidują, że do końca bieżącego roku z powodu raka trzustki umrze 42,3 tys. mężczyzn w Unii Europejskiej i 5 tys. mężczyzn w Wielkiej Brytanii. Prognozowane wyniki odpowiadają spadkowi umieralności o 0,8 proc. od 2015 roku w UE. Wśród kobiet w tym czasie spodziewany jest wzrost umieralności o 0,6 proc.
Jedyny wyraźny spadek odsetka zgonów z powodu raka trzustki w UE odnotowano wśród osób poniżej 50. roku życia, głównie mężczyzn. W raku płuca wskaźniki zgonów w krajach UE spadły wśród mężczyzn o 10 proc., natomiast wśród kobiet wzrosły o 6,5 proc.
Źródło: www.annalsofoncology.org