12 lipca 2024

W trosce o zdrowie Polonii

Specjalnie dla Polonii i Podhalan w Chicago przeprowadzono bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, pomiary ciśnienia tętniczego krwi, profilaktykę raka jelita grubego oraz konsultacje kardiologiczne. Organizatorem akcji był honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, lekarz Związku Podhalan w Północnej Ameryce dr Bronisław Orawiec.

Zespół biorący udział w akcji szczepień i badań na północnej stronie miasta

W celu podniesienia świadomości zdrowotnej oraz poprawy stanu zdrowia polonijnej i podhalańskiej społeczności, dr B. Orawiec przeprowadził kolejną akcję badań na wybrane czynniki ryzyka chorób serca, pomiarów ciśnienia tętniczego krwi, badań przesiewowych na raka jelita grubego oraz szczepień przeciwko grypie. Darmowe badania zostały przeprowadzone 30 września w Domu Podhalan oraz 30 października w kościele św. Konstancji w Chicago. Była to już dwudziesta tego typu akcja zapoczątkowana w 1994 roku.

Należy podkreślić, że ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, lipidów, cukru we krwi i otyłość to czynniki, które – po przekroczeniu określonych norm – mogą powodować zagrożenie zdrowia i życia. Są one głównymi czynnikami choroby wieńcowej oraz miażdżycy naczyń. Pomimo ogromnego postępu w kardiologii, a także pewnego spadku występowania chorób sercowo-naczyniowych oraz udarów mózgu, choroby te nadal są najczęstszymi przyczynami zgonów nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie. U wielu osób stwierdzono odbiegające od norm parametry. Osoby te otrzymały zalecenia oraz wskazówki lekarskie.

W tym roku uczestnicy mieli także możliwość wykonania badań na krew utajoną w kale (FOBT – z ang. Fecal Occult Blood Test), który jest przede wszystkim badaniem przesiewowym w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego i jest zalecany wszystkim osobom po 50. roku życia. Test ten powinien być wykonany raz do roku u osób z pozytywnym wywiadem rodzinnym raka jelita grubego.

Test na krew utajoną w kale wykonuje się również w celu wykrycia wielu innych chorób przewodu pokarmowego, takich jak: rak żołądka, krwawiące wrzody, polipy, gruczolak, angiodysplazja jelita, hemoroidy. Na choroby te mogą wskazywać takie niepokojące objawy jak: krwawe lub ciemne, smoliste stolce, zmiana rytmu wypróżnień, bóle brzucha, osłabienie, anemia, utrata wagi ciała. W przypadku wykrycia krwi utajonej w kale zaleca się badania dodatkowe, np. kolonoskopię, gastroskopię lub badanie kontrastowe.

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie to warto przypomnieć, że każdego roku szczepionkę powinny otrzymać osoby starsze, które mają problemy zdrowotne m.in. choroby serca, choroby płuc, astmę, cukrzycę, anemię, choroby nerek, a także osoby prowadzące prace o charakterze usługowym z dużą ilością kontaktów. Szczepionki nie powinny otrzymać osoby, które kiedykolwiek miały wykrytą alergię na jajka czy szczepionki przeciwgrypowe oraz osoby z wywiadem zespołu Guillain-Barre-Syndrome (jest to rzadka choroba układu nerwowego). Jeśli ktoś ma objawy przeziębienia czy grypy w czasie szczepień, lepiej poczekać, aż te objawy zupełnie ustąpią.

Grypa jest schorzeniem wirusowym, a najbardziej sprzyjającymi jej rozwojowi porami roku są jesień i zima. Niestety, grypa nie oszczędza nikogo i może zaatakować osobę w każdym wieku. Najczęściej objawy choroby trwają tylko przez kilka dni. Bywają jednak przypadki zachorowań wymagające nawet leczenia szpitalnego. Wirusy powodujące grypę zmieniają się często, dlatego szczepionka przeciw grypie jest zmieniana każdego roku, by zapewnić jej skuteczność. Uodpornienie po szczepieniu wytwarza się w ciągu dwóch tygodni i może trwać do roku.

W czasie akcji była także możliwość otrzymania szczepionki przeciw chorobie pneumokokowej. Choroba ta wywoływana jest przez bakterię Streptococcus pneumoniae i jest ona wiodącą przyczyną choroby i zgonów w Stanach Zjednoczonych, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Podczas badań były dostępne broszury informujące o sposobach zwalczania głównych czynników ryzyka miażdżycy, profilaktyki raka jelita grubego oraz zalecenia dietetyczne w języku polskim i angielskim.

W tegorocznej akcji uczestniczyły społecznie następujące osoby: Mariana Wrzosek, RN (Event Manager), Lisa Byers, RN, Ewa Kopeć, RN, Ginny Logan, RN, Gerri McNulcy, RN, Annie Varughese, RN, Kathy Wilson, RN oraz Jill Duerkop, RN (studentka). Wszystkim tym osobom składam gorące podziękowania za zaangażowanie i czas. Szczególnie gorąco dziękuję pani Marianie Wrzosek, która dostarczyła wiele upominków dla uczestników badań oraz materiałów edukacyjnych. Dziękuję także panu Józefowi Cikowskiemu – prezesowi Związku Podhalan w Północnej Ameryce, pani Irenie Golden – menadżerowi Domu Podhalan ZPPA oraz księdzu proboszczowi Tadeuszowi Dzieszce za udostępnienie pomieszczeń na przeprowadzenie badań.

Dziękuję również red. Miłoszowi Sowie z „Tygodnika Podhalańskiego”, red. Andrzejowi Baraniakowi z Radia Deon w Chicago, red. Marcie Koseckiej z „Super Expressu”, red. Krystynie Teller z „Polish News” oraz red. Wojciechowi Doruli z ZPPA za patronat medialny. Jako praktykujący kardiolog od prawie 45 lat, mogę zapewnić, że kontrola czynników ryzyka miażdżycy, profilaktyka raka jelita grubego, a także szczepienia profilaktyczne, są bardzo ważna dla naszego zdrowia. Życzę wszystkim determinacji w walce o swoje zdrowie i życie.

BO


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.