Wakacyjne zmiany w prawie
Lipiec i sierpień to zwykle „sezon ogórkowy”, ale tegoroczne wakacje były trochę inne. W życie weszło kilka ustaw zmieniających podstawowe akty prawne regulujące wykonywanie zawodu lekarza.
Foto: pixabay.com / domena publiczna
15 lipca 2016 r. weszły w życie zmiany ustawy o działalności leczniczej. Zniknął z ustawy koszmarek w postaci przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego. Pojęcie to zastąpił zakład leczniczy.
W związku z tym niektórzy z Państwa wykonują od tego dnia swoją działalność w formie indywidualnej praktyki lekarskiej wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład.
Ponownie można będzie tworzyć samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, a szpitale nie będą musiały zawierać umów ubezpieczenia na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych.
Rozpoczynając prowadzenie gabinetu, lekarz nie będzie musiał już posiadać opinii właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu przez pomieszczenia, w których świadczenia mają być udzielane, warunków ogólnoprzestrzennych, sanitarnych, instalacyjnych odpowiednich do rodzaju wykonywanej działalności. Nie oznacza to jednak, że zniesiono przepisy ustalające wymogi, jakie spełniać muszą gabinety lekarskie.
Przepisy te nie zmieniły się, odpadła jedynie konieczność potwierdzania tego opinią sanepidu w formie decyzji administracyjnej. Do tego sanepid występuje do izb lekarskich o udzielanie informacji o nowo powstających praktykach. Lekarze rozpoczynający działalność muszą się zatem liczyć z kontrolami inspekcji sanitarnej.
Uwaga: od 1 września seniorzy nie zapłacą ani złotówki za wybrane medykamenty. Więcej o bezpłatnych lekach dla seniorów (pełna lista, opinie, analizy) znajdziesz tutaj.
Zmiany zdejmują też z lekarzy prowadzących praktyki obowiązek wprowadzania regulaminów organizacyjnych. W prywatnych gabinetach regulaminy takie nie muszą już być tworzone. Były to akty zupełnie niepotrzebne w jednoosobowych gabinetach.
Nie będą też Państwo musieli przy zakładaniu gabinetu załączać do wniosku potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Informacja o takiej umowie nie będzie również wpisywana do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Odpada też obowiązek corocznego aktualizowania tych informacji i składania odnowionych polis we właściwej izbie lekarskiej.
Podobnie jak w przypadku decyzji sanepidu nie oznacza to, że znika obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Umowę taką lekarze prowadzący praktyki zawodowe muszą nadal zawierać, a obowiązek ubezpieczenia powstaje najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania działalności leczniczej.
Zmiany te wprowadziła ustawa z 10 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016r., poz. 960).
Uwaga: od 1 września seniorzy nie zapłacą ani złotówki za wybrane medykamenty. Więcej o bezpłatnych lekach dla seniorów (pełna lista, opinie, analizy) znajdziesz tutaj.
5 sierpnia 2016 r. zmieniła się ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wbrew stanowisku samorządu lekarskiego, a nawet Ministerstwa Zdrowia, zmieniono przepisy dotyczące tajemnicy lekarskiej. Lekarz zwolniony będzie z zachowania tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta, jeśli zgodę na jej ujawnienie wyrazi osoba bliska (małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciel ustawowy, osoba pozostającą we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta).
Osoba ta może również określić zakres ujawnienia tajemnicy lekarskiej. Zwolnieniu z tajemnicy lekarskiej może sprzeciwić się inna osoba bliska i wtedy zwolnienia z tajemnicy nie stosuje się. Konstrukcja przepisów rodzi oczywiste wątpliwości i będą one z pewnością źródłem wielu problemów w trakcie ich stosowania.
Zmiany wprowadza ustawa z 10 czerwca 2016 r. (Dz.U.2016r., poz. 1070).
29 lipca 2016 r. wydane z ostały również nowe zarządzenia Prezesa NFZ dotyczące zasad nadawania uprawnień do wystawiania recept na leki, środki spożywcze i wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych (80/2016/DSOZ i 81/2016/DGL).
Od sierpnia lekarze mogą uzyskać uprawnienia do pobierania numerów recept na podstawie pisemnego wniosku lub wniosku elektronicznego składanego za pośrednictwem Portalu Personelu na stronach internetowych NFZ. Umożliwiono również elektroniczne zachowanie uprawnień przyznanych lekarzom umowami, które wygasną z mocy prawa z końcem tego roku.
Jarosław Klimek
Radca prawny OIL w Łodzi
Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 8-9/2016
„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.