Warszawa: 40-lecie szpitala na Banacha
4 listopada świętowano jubileusz Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Szpital, który mieści się w Warszawie przy ulicy Banacha, przyjął pierwszych pacjentów w 1975 roku.
Foto: Marta Jakubiak
– Jesteśmy dziś jednym z największych i najlepszych polskich szpitali. Dbamy o zdrowie mieszkańców Warszawy, Mazowsza i całej Polski – powiedziała dyrektor Ewa Marzena Pełszyńska w czasie jubileuszowej uroczystości w warszawskim Teatrze Roma.
Placówka zatrudnia trzy tysiące pracowników, ale – jak mówiła dyrektor Pełszyńska – codziennie przez szpital przewija się nawet 8 tysięcy osób: pacjentów, pracowników, studentów czy odwiedzających. Rocznie CSK WUM wykonuje ok. 10 tys. operacji, ponad 20 tys. specjalistycznych zabiegów, hospitalizuje niemal 50 tys. pacjentów oraz udziela ponad 230 tys. porad.
Do największych sukcesów zaliczyła powstanie nowego bloku operacyjnego z oddziałem pooperacyjnym oraz intensywnej terapii praz przebudowę i unowocześnienie Centralnego Laboratorium, w którym co roku przeprowadza się ponad 2,3 mln badań.
Bardzo ważny dla funkcjonowania szpitala jest też nowoczesny Zakład Medycyny Nuklearnej, wyposażony w jeden z pierwszych w Polsce pozytonowych tomografów emisyjnych i gammakamery, stanowiące podstawę nowoczesnej diagnostyki. Najpóźniej na początku 2016 roku pacjenci będą mieli do dyspozycji nowo wyremontowaną Klinikę Hepatologii.
– Ciągle rozbudowujemy zaplecze diagnostyczne szpitala, inwestując w nowoczesną aparaturę do diagnostyki obrazowej: tomografy komputerowe, rezonans magnetyczny, aparaty USG, aparaty do badań z zakresu radiologii konwencjonalnej czy aparaty do badań naczyniowych – wyliczała Ewa Marzena Pełszyńska.
– Unowocześniamy zaplecze zabiegowe, modernizujemy oddziały szpitalne i kliniki. Mamy wspaniałą klinikę chirurgii ogólnej, transplantacyjnej i wątroby. Jest to jeden z wiodących ośrodków w Europie, przeszczepiający blisko 180 wątrób rocznie – podkreśliła szefowa szpitala.
W uroczystości uczestniczyli m.in. minister zdrowia Marian Zembala, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Andrzej Sawoni, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski i prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Jerzy Woy-Wojciechowski.
W czasie swojego wystąpienia minister zdrowia podkreślił, że przy CSK WUM powstanie nowoczesne Centrum Stomatologii. Jak zapewnił Marian Zembala, w budżecie na najbliższe lata resort zarezerwował pieniądze na ten cel.
Więcej galerii zdjęć można zobaczyć tutaj.