Warsztaty organów odpowiedzialności zawodowej
Kilkadziesiąt osób z całego kraju uczestniczyło we wspólnych warsztatach organów odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej, które dziś odbyły się w Bielsku-Białej (woj. śląskie).
Foto: Marta Jakubiak
Zebranych powitali Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona i przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego Wojciech Łącki.
Sędzia Sądu NajwyższegoAndrzej Siuchniński przybliżył problematykę procedur związanych z konstruowaniem materiału dowodowego zarówno w postępowaniu wyjaśniającym prowadzonym przez rzeczników odpowiedzialności zawodowej, jak w postępowaniu przed sądami lekarskimi oraz omówił udział aplikantów adwokackich i radcowskich w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy.
Poglądy prof. Siuchnińskiego – choć podkreślił, że wypowiada się jako prawnik, a nie jako sędzia – wywołały burzliwą dyskusję. Jako pierwszy w polemikę wszedł Piotr Winciunas, lekarz będący jednocześnie biegłym sądowym, przedstawiając, w jaki sposób postępuje w przypadku występowania w sprawach aplikantów. W trakcie warsztatów głos zabrała m.in. prof. Teresa Gardocka z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, omawiając zagadnienie legalności zabiegów medycyny estetycznej. W spotkaniu uczestniczył również prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej dr Andrzej Ignaciuk.
Ustawa o sieci szpitali weszła w życie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.