20 kwietnia 2024

WHO alarmuje: prawie milion samobójstw rocznie

Każdego roku ponad 800 tysięcy ludzi odbiera sobie życie – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i apeluje do państw na całym świecie o skoordynowanie działań, które mają zapobiegać takim zdarzeniom. Dziś, czyli 10 września, obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Foto: freeimages.com

Ponad 75 proc. decyzji samobójczych dotyczy osób żyjących w krajach o niskich i średnich dochodach. Najczęściej są to ludzie starsi, którzy skończyli 70 lat, choć są i takie kraje, gdzie statystyki są zupełnie odwrotne. Częściej na ten krok decydują się mężczyźni niż kobiety. Najbardziej powszechne metody odbierania sobie życia to zatrucie pestycydami, powieszenie lub strzał z broni palnej.

Zdaniem WHO jedną ze skutecznych metod zapobiegania samobójstwom jest wprowadzenie ograniczeń dostępu do broni, szczególną troską powinno się też objąć osoby, które już wcześniej miały próby samobójcze, ale to oczywiście nie wystarczy. Rządy poszczególnych krajów powinny wdrażać narodowe programy prewencyjne, dzięki którym można będzie ograniczać liczbę samobójstw. Niestety, jak na razie tylko w 28 krajach udało się to zrobić.