15 czerwca 2024

Wyjątkowa sala porodów rodzinnych (zdjęcia)

Wczoraj w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach otwarto salę porodów rodzinnych. Jej koszt wyniósł 200 tysięcy złotych. Połowę tej sumy przekazał Urząd Marszałkowski, drugą część placówka przeznaczyła z własnych środków.

sala_porodow_rodzinnych-15 sala_porodow_rodzinnych-16

IMG_9676 sala_porodow_rodzinnych-2

Pomieszczenie jest klimatyzowane, wyposażone w nowoczesne łóżko porodowe i łazienkę z biczami wodnymi. Przy porodzie przyszłej mamie może towarzyszyć tata dziecka. Dla niego wyznaczono kącik relaksacyjny z kanapą, telewizorem i sprzętem stereo.

Wykorzystane materiały wykończeniowe są najwyższej jakości, którą na okres 50 lat gwarantuje producent. Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach jest pierwszą w Polsce placówką, w której zastosowano tego typu rozwiązanie.

Sala porodów rodzinnych powstała z inicjatywy lokalnego Klubu Mamy. W ubiegłym roku to właśnie młode mamy zwróciły się do dyrekcji skierniewickiego szpitala z prośbą o stworzenie miejsca, które nie tylko będzie wizytówką placówki, ale również zapewni przyszłym mamom warunki do porodu na miarę XXI wieku.

sala_porodow_rodzinnych-5 sala_porodow_rodzinnych-8

sala_porodow_rodzinnych-9 sala_porodow_rodzinnych-10

– Stworzyliśmy projekt, poprosiliśmy Urząd Marszałkowski o wsparcie. Pomysł spotkał się z przychylnym przyjęciem w zarządzie województwa, czyli u właściciela szpitala. Dzięki temu możemy dziś cieszyć się z nowej sali – tłumaczy dyrektor szpitala Jacek Sawicki.

Od 1 września w nowo otwartej sali będą odbywać się wyłącznie porody fizjologiczne. Oprócz nowego pomieszczenia, w WSZ w Skierniewicach nadal funkcjonuje sala porodów ogólnych, w której planuje się przeprowadzenie remontu i dobudowanie drugiej sali porodów rodzinnych.

– Mamy nadzieję, że odwróci to niekorzystny trend uciekania przyszłych mam do szpitali w Łodzi czy Warszawie. Jeśli chodzi o porody to nie ma rejonizacji i każda z pań może rodzić w dowolnym szpitalu. Nasza placówka może teraz skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami w dużych miastach, a więc zapraszamy przyszłe mamy, również spoza Skierniewic, do nas – zachęca dyrektor szpitala.

sala_porodow_rodzinnych-12 sala_porodow_rodzinnych-14

sala_porodow_rodzinnych-17 sala_porodow_rodzinnych-18

Jednak lokalne władze nie ukrywają, że liczą na to, że na otwarciu przyjaznego rodzicom pomieszczenia skorzystają przede wszystkim okoliczni mieszkańcy. – Mamy nadzieję, że dzięki tej sali skierniewiczanki będą chętnie rodzić w Skierniewicach – podkreśla prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk.

To nie pierwsze, ani nie ostatnie wsparcie samorządu województwa łódzkiego dla skierniewickiej placówki. – Niebawem przeznaczymy kolejne pół miliona złotych, tym razem na remont oddziału kardiologii i laryngologii – mówił wicemarszałek województwa Dariusz Klimczak.


Podczas porodu ze znieczulenia może korzystać każda kobieta, o ile nie pojawią się przeciwwskazania medyczne, ale nie może to być jednak „czynność wykonywana na zamówienie”. Więcej na ten temat piszemy tutaj.