21 kwietnia 2024

Wyprzedź groźne bakterie na Stadionie Narodowym!

Już 2 września (niedziela) na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędą się niecodzienne zawody – bieg „Wyprzedź meningokoki”.  O co właściwie chodzi?

Korona Stadionu Narodowego w Warszawie
Foto: imageworld.pl

Na dystansie 4 km biegacze zmierzą się nie tylko z własnymi ograniczeniami i rywalami, ale także… z meningokokiem!

Zawody odbędą się w ramach pikniku rodzinnego „Odważ się być zdrowym na PGE Narodowym”, który już po raz piąty organizuje Fundacja Instytutu Matki i Dziecka, pełniąca również rolę głównego partnera kampanii edukacyjnej „Wyprzedź meningokoki. Z wiedzą na start!”.

Udział w biegu jest bezpłatny, a w pakiecie startowym każdy zawodnik otrzyma koszulkę, chip do pomiaru prędkości, numer startowy, medal i butelkę wody. Uwaga: to już ostatnie dni rejestracji (należy rejestrować się za pośrednictwem strony internetowej https://elektronicznezapisy.pl).

Meningokoki to potoczna nazwa bakterii, dwoinek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (łac. Neisseria meningitidis). Bytują na błonie śluzowej gardła i nosa wyłącznie ludzi, dlatego można się nimi zakazić tylko od człowieka – najczęściej bezobjawowego nosiciela. Szacuje się, że średnio ok. 10 proc. społeczeństwa jest nosicielami meningokoków.

Bakterie te wywołują inwazyjną chorobę meningokokową (IChM) pod postacią najczęściej sepsy lub sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Co prawda choroba jest dość rzadka (w 2017 było w Polsce 225 przypadków, a rok wcześniej 166), ale bardzo poważna. Rozpoznanie inwazyjnej choroby meningokokowej jest trudne (pierwsze objawy mogą przypominać przeziębienie), ale jej przebieg jest błyskawiczny i w ciągu 24 godzin może zakończyć się śmiercią.

Więcej o meningokokach piszemy tutaj.