13 czerwca 2024

Wystawa pt. „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa” (wideo)

– Mniej więcej połowa dzieł malarskich z przeszłych wieków dotyczy wojen. W tej chwili mamy wojnę z epidemią – powiedział wiceprezes NRL Krzysztof Madej w czasie otwarcia wystawy pt. „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa”.

Foto: Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

We wtorek marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki otworzył wystawę pt. „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa”, przygotowaną z inicjatywy przewodniczącej senackiej Komisji Zdrowia Beaty Małeckiej-Libery we współpracy z samorządami zawodów medycznych, zaangażowanych w zmagania z COVID-19.

Jak podkreślił prof. Tomasz Grodzki, to symboliczny hołd Senatu dla wszystkich, którzy poświęcają swoje zdrowie i życie w walce z pandemią, dodając, że rok 2021 izba wyższa parlamentu ogłosiła Rokiem Pracowników Ochrony Zdrowia.

Przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera zwróciła uwagę, że wystawa w Senacie otwierana jest w szczycie trzeciej fali pandemii. – To prawdziwy kryzys i dramat w ochronie zdrowia, wywołany walką z koronawirusem i każdy z pracowników ochrony zdrowia jest jednakowo ważny w tej walce – podkreśliła.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Krzysztof Madej porównał walkę z pandemią do wojny. – Oczywiście tę wojnę wygramy i liczymy na to, ze ta wojna spowoduje zmiany w systemie ochrony zdrowia na tyle istotne, że wyjdziemy z tego podwójnie zwycięsko – powiedział. Zwrócił jednocześnie uwagę na zmęczenie fizyczne, ale także frustrację środowiska medycznego, które ma duże wątpliwości, czy środki, jakie są stosowane w walce z pandemią, są adekwatne.

Wystawa prezentowana jest w holu na I piętrze w gmachu Senatu, ale można ją zwiedzić również wirtualnie.

Źródło: Senat RP