18 lipca 2024

XVII Konferencja Stowarzyszenia Pneumologie France Pologne w Krakowie

W dniach 6-8 października 2023 r. w Krakowie odbyła się doroczna Konferencja Stowarzyszenia Pneumologie France Pologne.

Fot. arch. prywatne

Celem stowarzyszenia jest pogłębianie wiedzy w zakresie chorób płuc i pokrewnych dziedzin medycyny w oparciu o współpracę z pracownikami ochrony zdrowia posługującymi się językiem francuskim oraz Inicjowanie i wspieranie badań naukowych w dziedzinie chorób płuc i w pokrewnych dziedzinach medycyny w oparciu o wymianę naukową z Francją i krajami francuskojęzycznymi.

W konferencji w Krakowie wystąpili goście z Francji (m.in. Prof. C. Andrejak – Amiens, Prof. LJ. Couderc – Paryż, Prof. A. Cuvelier – Rouen, Dr H. Salvator – Souresnes) i z Rumunii (Dr M. Balint-Gib – Timisoara, Dr B. Mincu – Cluj-Napoca) z szerokim zakresem tematów – od niedoborów odporności w chorobach płuc, mykobakterioz niegruźliczych po przydatność badania składu powietrza wydechowego w diagnostyce raka oskrzela czy palenie tytoniu a zaburzenia snu.

Wykładowcy z Polski (m.in. Tomasz Jagielski – Warszawa Piotr Błasiak – Wrocław, Marta Kwiatkowska – Warszawa, Janusz Hałuszka – Rabka, Jacek Nasiłowski – Warszawa) w poszczególnych sesjach tematycznych (choroby zakaźne, rak płuca, choroby obturacyjne płuc, varia) stanowili zrównoważony dwugłos z gośćmi. Prezentacje wywoływały pytania i były tematem żywych dyskusji.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na XVIII Konferencję w przyszłym roku w Gdańsku i do odwiedzania naszej strony internetowej www.pneumologie-polfra.pl.

Piotr Gutkowski, Stowarzyszenie Pneumologie France Pologne