20 maja 2024

Pasja, nie przymus. Zdjęcia z drona w szpitalu

Nie lada gratka czeka pasjonatów fotografii w Cieszynie. We wrześniu Galeria Zmienna Szpitala Śląskiego prezentuje prace Jakuba Połomskiego, który wespół z Adamem Miklaszem, polskim prozaikiem, dziennikarzem i scenarzystą, współrealizowali projekt medialny promujący Cieszyn.

Ekspozycja CieszynLove

Ekspozycja CieszynLove to w znacznej części fotografie wykonane z dronu, które wprowadzają w magiczny świat maleńkiej Europy Środkowej w myśl dewizy „maksimum różnorodności na minimum przestrzeni”. Wystawa CieszynLove prezentuje fotografie wraz z autorskimi narracjami.

Jakub Połomski, cieszynianin, jest głównie fotografem krajobrazowym, koncentruje się na zdjęciach przechwyconych przez drona. Jest laureatem wielu znaczących nagród, w tym „National Geographic” za zdjęcie „Beskidzka arkadia” (2010 r.).

Zdjęcie zrobione z Ochodzitej (bezleśna góra o kopulastym kształcie w Beskidzie Śląskim) zachwyciło nie tylko jury, ale również wielu pasjonatów fotografii na całym świecie. – Na Ochodzitej uczyłem się fotografować. Tam, o zachodzie słońca, są najpiękniejsze widoki. Zdjęcie zostało zrobione z dosyć dużej odległości. Tego dnia były bardzo dobre warunki atmosferyczne, udało mi się złapać odpowiedni kontrast – komentuje swoje zdjęcie Jakub Połomski.

Jego przygoda z fotografią rozpoczęła się kilka lat temu. Połomski jest samoukiem, nie uczył się fotografii na kursach czy w specjalnych szkołach, zdobywał umiejętności ciężką pracą i uporem. Tysiące prób i błędów, setki zdjęć wysłanych na różne portale internetowe, mnóstwo pozytywnych komentarzy, ale i konstruktywnej krytyki, sprawiło, że fotograf zdecydował się pogłębiać swoją pasję.

– Najbardziej pociąga końcowy odbiór. Mam dużo zdjęć, co do których jestem przekonany, że są dobre, natomiast końcowy odbiór przeciętnego człowieka mówi co innego. To zaskakujące, że odbiorcom podobają się zupełnie inne zdjęcia, niż te, które ja typowałem. Myślę, że każdy z nas może być fotografem, o ile będzie wkładał w to całe swoje serce, robił zdjęcia z pasji, a nie z przymusu. Nie ma reguły na dobre zdjęcie, przepis siedzi w głowie każdego człowieka – mówi Jakub Połomski.

Wystawa kusi wieloma możliwościami Cieszyna, serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia. Galeria Zmienna znajduje się w Zespole Poradni Specjalistycznych Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala Śląskiego. Wstęp jest bezpłatny. Wszystkich zainteresowanych wystawieniem swoich prac cieszyńska placówka prosi o kontakt telefoniczny: (33) 854 92 18.