18 kwietnia 2024

Nowy rząd, nowa premier, nowy minister zdrowia

W Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie nowej Rady Ministrów – To niezwykle ważna chwila. Dziękuję, że rząd jest tak szybko, że zaledwie po weekendzie, od czasu kiedy wręczyłem nominację pani premier, jest nowy, polski rząd – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zaprzysiężenie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła
Foto: twitter.com/pisorgpl

Nowa premier Beata Szydło oświadczyła, że zrobi wszystko, by nie zawieść oczekiwań swoich rodaków. – Stajemy przed wami, jako jedni z was. Sprawy naszej ojczyzny, sprawy Polek i Polaków, będą dla nas zawsze najważniejsze – mówiła. Ministrem zdrowia w nowym rządzie został Konstanty Radziwiłł, którego w zeszły wtorek Beata Szydło oficjalnie zaprezentowała jako kandydata na szefa tego resortu w swoim rządzie.

Dr Radziwiłł to wieloletni działacz samorządu lekarskiego (w tym w latach 2001-2010 prezes Naczelnej Rady Lekarskiej). Jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, specjalizował się w medycynie ogólnej i medycynie rodzinnej. Tytuł jego pracy doktorskiej brzmiał: „Ocena wielkości efektu placebo w leczeniu chorób alergicznych i astmy na podstawie metaanalizy opublikowanych wysokiej jakości badań skuteczności leków”). Szerzej o nowym ministrze zdrowia piszemy tutaj.

Przypomnijmy, że Konstanty Radziwiłł na stanowisku szefa resortu zdrowia zastąpił Mariana Zembalę, który w obecnej kadencji Sejmu zadebiutował w ławach sejmowych jako poseł. Dwa dni temu obaj spotkali się w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej, co miało podkreślić, że sprawy ochrony zdrowia nie mają barw partyjnych. – W ostatnich miesiącach staraliśmy spotykać się na bieżąco – powiedział ustępujący minister, podkreślając dobrze układającą się współpracę między resortem i samorządem lekarskim.

Zobacz jak prezydent desygnował Beatę Szydło na premiera:


Więcej galerii zdjęć można zobaczyć tutaj.