Zmiany w potwierdzaniu znajomości języka?
Z dniem 18 stycznia br. zmieniono sposób potwierdzania znajomości języka polskiego niezbędnego do wykonywania w Polsce zawodu lekarza oraz lekarza dentysty przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy ukończyli studia medyczne w języku innym niż język polski.
Foto: freeimages.com
Zmiana ta polega na tym, że obywatele państw członkowskich UE (w tym również obywatele Polski) przed uzyskaniem prawa wykonywania zawodu (w tym także ograniczonego prawa wykonywania zawodu) są zobowiązani do złożenia egzaminu z języka polskiego organizowanego i przeprowadzanego przez Naczelną Izbę Lekarską. Dotychczas wystarczyło oświadczenie o znajomości języka.
Po wejściu w życie tego przepisu pojawiły się wątpliwości co do zasadności i celowości składania takiego egzaminu przez wszystkie osoby, które studiowały w obcym języku. W szczególności chodzi o obywateli naszego kraju, dla których język polski był i jest językiem ojczystym, kształcących się w tym języku przed rozpoczęciem studiów, a także tych, co zdali egzamin maturalny w języku polskim. Część z tych osób złożyła w języku polskim egzamin LEK bądź LDEK albo egzamin nostryfikacyjny.
W związku z licznymi głosami płynącymi ze strony lekarzy i lekarzy dentystów, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował pismo do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła dotyczące nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zwrócił się w nim z prośbą o rozważenie ewentualnych zmian legislacyjnych, jednocześnie deklarując deklaruje gotowość współpracy ze strony samorządu lekarskiego w tym zakresie.
„Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej szczegółowo omawiało tę sprawę w dniu 29 stycznia 2016 r. uznając, że zasadna jest dodatkowa analiza tej kwestii i ewentualnie rozważenie wprowadzenia zmian w przepisach ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, na podstawie których organy prowadzące postępowanie w sprawie przyznania prawa wykonywania zawodu (bądź ograniczonego prawa) mogłyby poszerzyć wykaz dokumentów potwierdzających spełnienie wymogu władania językiem polskim w mowie i w piśmie, w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty” – czytamy w piśmie do szefa resortu zdrowia.