21 czerwca 2024

35. rocznica strajku studentów łódzkiej AM

W styczniu br. mija 35 lat, odkąd rozpoczął się pamiętny strajk studentów łódzkich uczelni. Studenci Akademii Medycznej w Łodzi, jako drudzy po Uniwersytecie Łódzkim, przyłączyli się do akcji protestacyjnej i podjęli strajk w gmachu Farmacji. Kilkuset studentów okupowało gmach przez niemal miesiąc, aby później opuścić go w poczuciu zwycięstwa nad „komuną” i… własnym strachem.

Foto: strajkam81.pl

Komitet organizacyjny obchodów rocznicy strajku zaprasza wszystkich uczestników i sympatyków do udziału w spotkaniu „na Farmacji” po 35 latach. Organizatorzy proszą o aktywny udział w przygotowywaniu obchodów i m.in. poszukują pamiątek i zdjęć z tamtego okresu celem wydania albumu.

Materiały, które udało im się zgromadzić do tej pory, można obejrzeć na stronie www.strajkam81.pl. Strona jest otwarta dla wszystkich którzy chcą zamieścić swoje wspomnienia. Honorowy patronat nad obchodami objęli Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.


„Po sierpniu ‘80 było niemal pewne, że następni o swoje prawa upomną się studenci” – tak zaczynają się obszerne wspomnienia Marka Janaszkiewicza, uczestnika wydarzeń sprzed 35 lat (zobacz więcej).