Przyszłość kształcenia i szkolenia lekarzy?

W dniach 17-18 października odbyły się jesienne posiedzenia rady, zarządu oraz sekcji specjalistycznych UEMS. Tym razem gospodarzem była Organizacion Médica Colegial (odpowiednik naszej NIL) i Colegio Oficial de Médicos de Granada (odpowiednik OIL).

Foto: Mariusz Tomczak

Hiszpańscy koledzy są niezwykle serdeczni i gościnni, a imponująca siedziba izby w Granadzie, dysponująca obszernymi, nowoczesnymi pomieszczeniami konferencyjnymi, była świetnym miejscem na obrady. Szkoda tylko, że trwały one od rana do wieczora i nie było szans na skorzystanie z przepięknie letniej pogody.

Dla koleżanek i kolegów zainteresowanych europejskimi programami szkolenia, które warto implementować w Polsce, Rada UEMS z wielkim zainteresowaniem wysłuchała profesorów Zacharowskiego (DE) i Chiche (FR), którzy przedstawili projekt programu szkolenia w intensywnej opiece medycznej.

Jest to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina, w niektórych krajach będąca już odrębną specjalnością, w innych umiejętnością, ale przede wszystkim bardzo interdyscyplinarna. Sposób pracy nad dokumentem przez Multidyscyplinarną Komisję UEMS może być wzorem współpracy różnych specjalności.

Projekt został jednomyślnie przyjęty i jest do wykorzystania przez wszystkich zainteresowanych. Bardzo ciekawym aspektem tej prezentacji był fakt, że mieliśmy po raz pierwszy możliwość spotkania z lekarzem, który leczył chorego na gorączkę Ebola. Prof. Zacharowski mówił, jak bardzo jest to wyczerpujące i stresujące. Niestety, pewnie będziemy mieli takich okazji więcej.

Chcę też trochę napisać o sprawach organizacyjnych UEMS. Do członków obserwatorów dołączyły organizacje z Maroka (stowarzyszenie lekarzy specjalistów) i z Libanu (izba lekarska). Odbyły się też uzupełniające wybory na stanowisko wiceprezesa na 1. rok pozostający do planowych wyborów, które w 2015 r. odbędą się podczas posiedzenia w Warszawie.

Zgłosiło się 5 kolegów i każdy z nich byłby doskonałym kandydatem na każde stanowisko w zarządzie (prezesa nie wyłączając). Po ekscytujących wyborach wiceprezesem został Profesor Papalois z Londynu, do tej pory prezes niezwykle dynamicznej Sekcji Chirurgii UEMS. To bardzo dobry znak dla organizacji, której celem są konkretne działania związane ze szkoleniem, egzaminami i doskonaleniem zawodowym.

Prof. Romuald Krajewski
Prezydent Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów (UEMS)

Artykuł ukazał się w „Gazecie Lekarskiej” nr 11/2014

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.