Międzynarodowy kongres uroginekologów za nami

23 maja w Warszawie odbył się I Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego (PTUG), które jest interdyscyplinarnym towarzystwem naukowym skupiającym lekarzy ginekologów, urologów, chirurgów proktologów, neurologów i neurochirurgów, jak również psychologów i fizjoterapeutów.

Towarzystwo zajmuje się krzewieniem wiedzy, poprawą opieki medycznej oraz wspieraniem badań naukowych dotyczących diagnostyki i leczenia nietrzymania moczu i stolca oraz obniżenia narządów miednicy mniejszej.

– Te trudne problemy dotyczą nawet do 30 proc. populacji kobiet oraz, choć w mniejszym stopniu, także mężczyzn. Interdyscyplinarne podejście terapeutyczne przynosi przede wszystkim korzyść pacjentom, gdyż znacząco poprawia wyniki leczenia. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu lekarze we współpracy z fizjoterapeutami uroginekologicznymi są w stanie skutecznie pomóc ponad 90 proc. pacjentek – mówi dr n. med. Paweł Szymanowski, ordynator Oddziału Ginekologii Scanmed Szpitala Św. Rafała w Krakowie.

– Postęp w leczeniu nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej, jak również dynamiczny rozwój nowej na polskim rynku dziedziny, jaką jest uroginekologia, skłoniły nas do podjęcia próby przekazania najnowszego dorobku naukowego wśród lekarzy i fizjoterapeutów w zwartej i przystępnej formie prelekcji i praktycznych warsztatów – dodaje.

Kongres otworzyli: prezes PTUG prof. dr hab. Marcin Jóźwik, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii, Endokrynologii Ginekologicznej i Położnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dr n. med. Paweł Szymanowski oraz Aleksander Lizak, członek zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska i PTUG.

Swoją obecnością zaszczyciło uczestników wielu znakomitych wykładowców z kraju i zagranicy, m.in. jeden z prekursorów uroginekologii na świecie, prof. dr hab. dr h.c. Eckhard Petri z Niemiec. Kongres zgromadził ponad 250 uczestników potwierdzając ogromne zainteresowanie środowiska medycznego oraz istniejące potrzeby polskich lekarzy, fizjoterapeutów i pacjentów odnoście diagnostyki i leczenia uroginekologicznego na europejskim poziomie.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.