Pierwsza pomoc przy wypadkach narciarskich

Narciarstwo, jak każdy sport, niesie ze sobą ryzyko kontuzji, a zabawa na stoku może mieć mało przyjemny finał. Jakie są najczęstsze kontuzje podczas jazdy na nartach czy snowboardzie? Jak należy postępować w razie nieszczęśliwego wypadku?

Skręcenie kolana

To najpopularniejsza kontuzja. Najczęściej jest wynikiem uszkodzenia wiązadła przedniego krzyżowego, które to może być spowodowane naciągnięciem, zbyt długim obciążeniem stawu, a także brakiem rozgrzewki i odpowiedniego przygotowania organizmu.

Objawami skręcenia stawów, najczęściej kolan, są obrzęk, ból i ograniczona ruchomość. – Sposobem na ochronę stawów są specjalnie przeznaczone do tego opaski. Leczenie tej kontuzji nie obędzie się bez wizyty u lekarza. Zanim jednak poszkodowany trafi do szpitala robimy na jego kolano zimny, chłodny okład, unieruchamiamy kończynę w pozycji zastanej, czekamy na pomoc – radzi Ireneusz Urbanke, ratownik medyczny.

Uraz głowy

Dochodzi do niego najczęściej przy wypadkach spowodowanych bardzo szybką jazdą. Uraz głowy możemy rozpoznać po uszkodzeniu kasku, zranieniach czy siniakach. Uderzenie w głowę może być bardzo niebezpieczne i grozić wstrząsem mózgu. Możemy mieć pewność, że do niego doszło, jeśli poszkodowany wykazuje się niepamięcią wsteczną – nie pamięta momentu wypadku. Wstrząśnieniu mózgu mogą towarzyszyć także nudności lub wymioty chwilę po wypadku. Każdy uraz głowy wymaga konsultacji z lekarzem.

Złamanie nogi

Najczęściej jest następstwem kolizji np. z drzewem lub innym narciarzem czy snowboardzistą, ale także nawet niewinnie wyglądającego upadku. Do złamania nogi może dojść w wyniku niewypięcia wiązań narciarskich. Dlatego najważniejsze dla bezpieczeństwa narciarskich nóg są dobre narty i niezawodne wiązania. Tylko wtedy mamy szansę na uniknięcie poważnego wypadku.

W przypadku zaobserwowania u poszkodowanego objawu złamania nogi (deformacji kończyny, bólu, obrzęku, braku ruchomości oraz trzeszczenia odłamów kostnych) powinniśmy natychmiastowo wezwać pomoc. Jeśli wiemy, że służby dotrą na miejsce szybko, nie powinniśmy wykonywać żadnych ruchów. Jeżeli jednak na pomoc musimy czekać to powinniśmy zabezpieczyć złamane miejsce.

– Poszkodowanego kładziemy na płaskiej powierzchni, zdrową nogę przywiązujemy do tej, która uległa urazowi. Możemy to zrobić za pomocą paska do spodni. Przestrzeń, która zostanie między związanymi kończynami, koniecznie musimy wypełnić np. odzieżą. Pamiętajmy, że wiązanie powinno bezpośrednio ominąć miejsce urazu: wiążemy powyżej i poniżej miejsca złamania. Uruchomienie po pierwsze zmniejsza ból, po drugie zapobiega urazom i uszkodzeniom wewnętrznym. Pamiętajmy jednak, aby nie zmieniać ustawienia kończyn: nie nastawiajmy i nie uciskajmy widocznych deformacji nóg – mówi Ireneusz Urbanke.

Złamanie nadgarstka

Często dotyka snowboardzistów, którzy przy upadku do przodu lub tyłu podpierają się rękami. Skuteczną ochroną dla dłoni i przedramion są opaski stabilizujące stawy. Niosąc pomoc osobie z urazem kończyn górnych: barku, łokcia, nadgarstka, ramienia, czy przedramienia, załóżmy jej temblak. – Można go wykonać z chusty trójkątnej, którą wielu narciarzy zawsze ma przy sobie. Jeśli jednak jej nie mamy, wykorzystajmy do tego odzież. Wystarczy rozpiąć kurkę poszkodowanego i jej dolny kąt upiąć u góry. Przyniesie to natychmiastową ulgę w bólu – wyjaśnia Ireneusz Urbanke.

Zwichnięcie stawu barkowego, złamanie obojczyka

Ta kontuzja przytrafia się początkującym oraz tym, którzy lubią ryzyko i ekstremalną jazdę. Do złamania obojczyka dochodzi najczęściej przy silnych upadkach, zwichnięcie stawu barkowego to często skutek nadciągnięcia ścięgien. W obu przypadkach, aby zminimalizować skutki niefortunnego upadku, warto wyposażyć się w pancerze ochronne na obojczyk.

Urazy kręgosłupa

Są często wynikiem uderzenia w przeszkodę lub inną osobę. Urazowi zazwyczaj ulega odcinek szyjny. Silny ból w karku po wypadku na trasie powinien być sygnałem, że należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. – Jeśli chodzi o wypadek na stoku, przy podejrzeniu urazu kręgosłupa, należy jak najszybciej unieruchomić poszkodowanego i wezwać pomoc. Przy podejrzeniu urazu kręgosłupa wskazany jest specjalistyczny transport zespołem GOPR – radzi ratownik.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.