26 kwietnia 2024

Miller: Pensja lekarza POZ punktem odniesienia

Ostatnie wybory wyłoniły członków IX kadencji Senatu i VIII kadencji Sejmu. Wśród posłów i senatorów znaleźli się również lekarze. Jaką mają wizję ochrony zdrowia? Na nasze pytania odpowiada Rajmund Miller (KP PO), poseł, członek sejmowej Komisji Zdrowia.

1. Jak finansować leczenie chorych – z budżetu państwa czy, tak jak jest obecnie, ze składki zdrowotnej?

Ze składki zdrowotnej plus dofinansowanie z budżetu państwa. Trzeba przy tym zaznaczyć, że obecnie w systemie ochrony zdrowia jest za mało środków.

2. Czy NFZ powinien zostać zlikwidowany? Jeśli tak – co w zamian?

Likwidacja nie, ale trzeba zmienić jego kompetencje. NFZ powinien tylko rozliczać środki, szacowanie potrzeb należy przekazać wojewodom/urzędom marszałkowskim.

3. Co będzie chciał Pan zrobić, aby zwiększyć liczbę lekarzy?

Powstawanie nowych uczelni (to już się dzieje), poza tym wprowadziłbym obowiązkowy staż roczny finansowany z budżetu państwa.

4. Ile powinno wynosić minimalne wynagrodzenie brutto lekarza za pracę na jednym etacie?

Powinno być zbliżone do stawki, jaką otrzymuje lekarz POZ.

5. Czy prywatne szpitale powinny być finansowane ze środków publicznych?

Tak, ale w odniesieniu do prywatnych szpitali, które już funkcjonują. Nowe prywatne szpitale powinny otrzymać kontrakty, o ile będą funkcjonowały tam, gdzie będą zapełniały lukę, której publiczna służba zdrowia nie jest w stanie pokryć.

6. POZ powinno być finansowane ze składki kapitacyjnej (tak, jak jest teraz) czy w innej formie? Jakiej?

Jestem za składką kapitacyjną, która powinna wzrosnąć, ale jednocześnie należy poszerzyć zakres świadczeń udzielanych w POZ i zmniejszyć liczbę pacjentów przypadającą na jednego lekarza. Część środków ze stawki kapitacyjnej powinna być z góry wydzielona na realizację badań.