Nowoczesne systemy obrazowania w Jastrzębiu

Nowoczesne systemy obrazowania odgrywają coraz większą rolę we współczesnej medycynie. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie) zainstalowany został dwupłaszczyznowy system angiograficzny. Właśnie tutaj od niedawna funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych w Polsce sal zabiegowych.

Nowy sprzęt pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów poprzez zmniejszenie dawki promieniowania rentgenowskiego i ilości podanego środka kontrastowego oraz możliwość trójwymiarowego obrazowania struktur naczyniowych w czasie rzeczywistym.

– Techniki neuroradiologiczne są w ciągłym etapie udoskonalenia i innowacji. Nowoczesne techniki obrazowania pozwalają operatorom na uzyskanie wysokiej jakości obrazów struktur naczyniowych rzędu kilku milimetrów, co jest niezwykle ważne, żeby przeprowadzić procedury endowaskularne z należytą starannością i precyzją. Tylko to zapewnia właściwie przeprowadzony zabieg – mówi lek. med. Adam Ryszczyk, specjalista w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej w WSzS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Istotną kwestią obrazowania jest dawka promieniowania. Dla fizyka medycznego ten termin ma wiele znaczeń. A jakie znaczenie ma jej wysokość dla pacjenta?

– W powszechnym rozumieniu mamy na myśli ilość promieniowania, która wnika do ciała pacjenta. I tu zaczyna się problem, ponieważ jest to zawsze nadmiarowa porcja energii, która oddziałuje na nieprzerwanie pracujący organizm i jest w stanie zaburzyć przebieg procesów metabolicznych – mówi prof. nadzw. dr hab. Maria Anna Staniszewska, kierownik Zakładu Medycznych Technik Obrazowania na Wydziale Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Dlatego staramy się ograniczać do racjonalnego minimum ilość tego wnikającego do organizmu promieniowania, czyli redukować poziom dawek. Szczególne znaczenie ma to dla dzieci (młodych organizmów), które są bardziej niż dorośli, podatne na uszkodzenia spowodowane działaniem promieniowania jonizującego, jak się ocenia 2-3 razy – dodaje prof. Maria Anna Staniszewska.

– W trakcie zabiegu podejmujemy kluczowe decyzje co do jego przebiegu: czy możemy posunąć się cewnikiem dalej, czy musimy zakończyć działania w miejscu, w którym się znajdujemy. Obecny system gwarantuje nam doskonały obraz tego co robimy, dzięki czemu możemy czuć się pewniej, a pacjent bezpieczniej – mówi lek. med. Jerzy Wróbel, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w WSzS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Warto dodać, że w maju br. w jastrzębskim szpitalu odbędą się warsztaty z udziałem wybitnego eksperta zagranicznego, prof. Laurenta Spelle z Francji.

– Mamy w planie jeden dzień zabiegowy. Wykonamy procedury neuroradiologii interwencyjnej u trzech pacjentów z tętniakami mózgowymi. Profesor Spelle zaprezentuje swój sposób i technikę leczenia takich tętniaków – komentuje lek. med. Witold Tomalski, specjalista w dziedzinie radiodiagnostyki w WSzS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.