28 marca 2024

Stopniowe zmiany programu bezpłatnych leków

Ministerstwo Zdrowia chce, by program dotyczący bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia ewoluował, a zmiany dotyczyć mają nie tylko zawartości wykazów, ale – być może – także zasad wystawiania recept – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Posiedzenie Sejmu RP
Foto: Krzysztof Białoskórski

Wiceminister uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji polityki senioralnej, które dotyczyło m.in. bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75. roku życia.

Tombarkiewicz podkreślił, że w przyszłorocznym budżecie na realizację programu bezpłatnych leków dla seniorów zabezpieczono środki – 564,3 mln zł, które umożliwią wprowadzanie zmian na tzw. liście „S”. Środków, jak mówił, będzie więc znacząco więcej niż w tym roku, bowiem na pierwsze cztery miesiące funkcjonowania programu – od września do grudnia – przeznaczono 125 mln zł.

Kliknij tutaj, żeby pobrać listę bezpłatnych leków dla osób 75+.

Wiceminister ocenił, że jeśli uda się wprowadzić system informatyczny – dający wgląd do dokumentacji medycznej przez lekarzy – wtedy możliwe będzie rozważenie rozszerzenia uprawnienia wystawiania recept na bezpłatne leki dla seniorów bezpośrednio na specjalistów.

„Inną kwestią jest, nad którą się teraz bardzo mocno zastanawiamy, jest możliwość wypisywania leków w momencie, gdy pacjent wychodzi ze szpitala. Tutaj wydaje nam się, że jest większy problem. Nad tym się zastanawiamy, jak ten system stworzyć by był szczelny i by nie dochodziło do różnego rodzaju nieprawidłowych zachowań” – dodał.

Kliknij tutaj, żeby pobrać listę bezpłatnych leków dla osób 75+.

Na obowiązującej od 1 września liście bezpłatnych leków dla seniorów znajduje się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych. Według resortu umieszczone tam preparaty pokrywają ponad 81 proc. zapotrzebowania seniorów na leki z odpłatnością 30 proc. Wykaz przygotowano w oparciu o analizy przygotowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Przypomnijmy, że wypisywaniem recept na bezpłatne leki zajmują się – przynajmniej na razie, bo zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra Konstantego Radziwiłła ten krąg ma zostać rozszerzony – lekarze POZ, pielęgniarki POZ i lekarze, którzy zaprzestali wykonywania zawodu i wystawili receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

Źródło: www.kurier.pap.pl ,inf. własna


Więcej materiałów o bezpłatnych lekach dla seniorów (komentarze, opinie, analizy) znajdziesz tutaj.