Jak leczyć alergię? Czym odczulać?

W Polsce ponad 30 proc. populacji ma objawy chorobowe spowodowane czynnikiem alergicznym. Nieleczona alergia prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Jaki oręż mają lekarze w walce z tą epidemią XXI wieku?

Roztocze
Foto: pixabay.com / CC0

Alergia to coraz większy problem krajów wysoko uprzemysłowionych, w tym także Polski. Dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Winne są alergeny (do najczęstszych należą pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść i naskórek zwierząt, jad owadów żądlących czy niektóre pokarmy). Dolegliwości alergiczne mogą mieć różne nasilenie i występować z różną częstotliwością (epizodycznie, przewlekle).

Często powodują poważne obciążenie zdrowotne i w istotny sposób pogarszają jakość życia chorych. Do najczęstszych chorób alergicznych należą: alergiczny nieżyt nosa, astma, alergie pokarmowe, pokrzywki, atopowe zapalenie spojówek i atopowe zapalenie skóry. Coraz więcej badań wskazuje, że alergia może być programowana już w okresie płodowym.

Dostępne terapie

Medycyna proponuje kilka działań w walce z tym schorzeniem. Należą do nich: edukacja pacjenta, eliminacja, o ile to możliwe, alergenów z otoczenia chorego, farmakoterapia łagodząca objawy (leki przeciwzapalne i przeciwhistaminowe) i immunoterapia alergenowa, popularnie zwana odczulaniem.

Jak zauważa prof. Andrzej Emeryk, wybitny alergolog i pulmonolog, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, aby skutecznie walczyć z alergią, trzeba działać wielotorowo, a nie tylko za pomocą jednej z metod. Dodaje jednocześnie, że tylko ta ostatnia terapia jest przyczynowa, czyli leczy przyczyny choroby, a nie tylko jej skutki, jednak nie dla każdego pacjenta będzie dobrym rozwiązaniem.

– W Polsce szacunkowo odczulanie dotyczyć powinno 10 proc. chorych na ANN, 5 proc. chorych na astmę i 3 proc. chorych na AZS, w sumie około 600 tys. pacjentów – mówi prof. Emeryk. Niestety, jak tłumaczy prof. Emeryk, i co pokazują badania przeprowadzone przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, w rzeczywistości poddawanych immunoterapii alergenowej jest mniej pacjentów, bo w dalszym ciągu wielu alergologów nie chce podejmować się odczulania.

Jak odczulać?

Immunoterapia alergenowa to stopniowe podawanie alergenu, który powoduje objawy chorobowe u pacjenta, co powoduje zwiększenie tolerancji układu immunologicznego na dany alergen. Dzięki leczeniu można znacznie zmniejszyć częstotliwość i nasilenie objawów chorobowych. Szczepionkę alergenową można podawać albo poprzez zastrzyki podskórne (najpierw co kilka dni, potem co 30 dni przez 3-5 lat), albo metodą podjęzykową (krople lub tabletki podjęzykowe przyjmowane codziennie przez 3-5 lat lub sezonowo).

NFZ refunduje tylko zastrzyki

W Polsce ponad 80 proc. pacjentów zakwalifikowanych do odczulania otrzymuje szczepionkę iniekcyjną. Dlaczego? Jak wymienia prof. Emeryk, głównie chodzi o przyczyny finansowe. Metoda podskórna jest droższa niż iniekcyjna, a Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko zastrzyki. Ponadto nasz płatnik punktuje wyłącznie procedurę odczulania przez iniekcję, więc to jest dla placówki medycznej bardziej opłacalne.

Zwraca jednak uwagę, że koszt samej szczepionki to nie wszystko, bo choć ta iniekcyjna jest tańsza, to generuje wiele kosztów pośrednich, m.in. częstsze wizyty pacjenta w placówce medycznej, bo musi ją podać personel medyczny, z kolei metoda podskórna jest bardziej komfortowa dla chorego, szczególnie w przypadku dzieci.

ls


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.