Białystok: unikatowa operacja w skali Europy

Zespół pod kierownictwem prof. Marka Rogowskiego, kierownika Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wszczepił 54-letniej pacjentce z postępującym niedosłuchem z okolic Augustowa najnowocześniejszy na świecie implant ślimakowy.

Technologię urządzenia opracowała amerykańska firma. Operacja odbyła się we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Pekinie i jest początkiem długofalowej kooperacji z Chińczykami.

Implant wart 100 tys. zł firma zainteresowana współpracą przekazała bezpłatnie. NFZ zrefunduje jedynie koszt zabiegu. W Białymstoku odbędzie się jeszcze kilka takich operacji z wykorzystaniem podarowanych implantów.

Zabieg przeprowadzony przez prof. Rogowskiego w Białymstoku był drugim tego typu w Europie.

Pierwszy odbył się dwa tygodnie temu w Hiszpanii. Na całym świecie zaledwie 4 tysiące osób korzysta z implantu ślimakowego takiego jak ten wszczepiony pacjentce w USK w Białymstoku.

Implant znajduje szczególne zastosowanie u pacjentów z zachowanymi resztkami słuchu. Jego celem jest zastąpienie niesprawnego receptora słuchu mieszczącego się w części ucha wewnętrznego zwanej ślimakiem. To urządzenie elektroniczne składa się z elementu implantowanego w obrębie kości skroniowej.

Od tej części do ślimaka odchodzi wiązka miniaturowych elektrod, których zakończenia stymulują poszczególne grupy włókien nerwu słuchowego. Za uchem zakłada się część zewnętrzną systemu (tzw. procesor mowy). Do niego docierają wszystkie dźwięki z otoczenia.

Są odpowiednio kodowane, a następnie drogą fal radiowych przez skórę przekazywane do wszczepionego elementu wewnętrznego, w którym powstają impulsy elektryczne. Impulsy te bezpośrednio stymulują zakończenia nerwu słuchowego, a mózg odbiera je jako naturalny dźwięk.

W przeprowadzeniu operacji doradzało dwóch ekspertów z zagranicy, w tym prof. Juan A. Chiossone Kerdel z Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu w Caracas.

W tym roku minęło 10 lat od rozpoczęcia w Klinice Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku programu implantów słuchowych – wszczepialnych urządzeń poprawiających bądź przywracających słuch chorym z zaburzeniami słuchu.

W tym czasie z takiej możliwości skorzystało już 155 osób (w tym 85 implantów ślimakowych). Rocznie w białostockim Szpitalu Klinicznym wszczepia się 10 implantów słuchowych. Gdyby finansowanie z NFZ było wyższe można byłoby przeprowadzać takich operacji dwa razy tyle.


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.