II Kongres Wyzwań Zdrowotnych

Reprezentanci rządu, specjaliści kilkunastu dyscyplin medycznych oraz inni przedstawiciele sektora ochrony zdrowia, a także nauki, biznesu, finansów, organizacji pozarządowych, polityki, samorządów i mediów spotkali się, aby porozmawiać o skutecznym podejmowaniu wyzwań zdrowotnych XXI wieku – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczął się II Kongres Wyzwań Zdrowotnych.

HCC

Podczas sesji inaugurującej wyemitowano wystąpienie ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła, w którym mówił o nowelizacji ustawy refundacyjnej i ustawy o prawach pacjenta, pracach nad ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej i tzw. sieci szpitali. Następnie głos, jako pierwszy w dyskusji, zabrał Andrzej Sośnierz, który podkreślał, że nowy, proponowany przez resort system finansowania szpitali, jest systemem antypacjenckim.

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia: – W ramach ustawy refundacyjnej wprowadzamy ważne dla pacjentów rozwiązanie – tzw. ratunkowy dostęp do technologii lekowych (RDTL). Kiedyś funkcjonowało podobne narzędzie, tzw. leczenie niestandardowe, ale dziwnym trafem zniknęło z systemu.

Andrzej Sośnierz, poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia: – Dlaczego szpital ma chętniej przyjmować pacjenta, kiedy będzie on finansowany ryczałtowo? To jest sprzeczność logiczna. Co najwyżej będzie przyjmował go tak samo chętnie jak do tej pory. W takim systemie nie ma żadnej dodatkowej zachęty, by pacjenta przyjąć i należycie go obsłużyć.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: – Obecnie funkcjonujący system finansowania ochrony zdrowia, na bazie NFZ, stanowi bardzo dobry punkt wyjścia do nowoczesnego systemu ubezpieczeniowego z elementami finansowania budżetowego. Jednak to, co dzisiaj obserwujemy, jest odejściem od tego fundamentu. Wszyscy chcielibyśmy, aby kłopoty wynikające z finansowania świadczeń przez NFZ zniknęły, ale nie w ten sposób, że cofamy się o dwadzieścia lat.

Grzegorz Gierelak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego: – Nie widzę żadnego zagrożenia w funkcjonowaniu szpitali, związanego z finansowaniem ich ryczałtem. Nowy model finansowania, o którym mówią projektowane zmiany ustawowe, spowoduje, że w praktyce system ochrony zdrowia będzie bardziej zróżnicowany niż do tej pory.

Andrzej Mądrala, wiceprezydent organizacji Pracodawcy RP: – Szpitale prywatne są obecną sytuacją zatrwożone. W dużej mierze powstały na bazie szpitali publicznych, które były w bardzo złej kondycji. Zostały przejęte, zrestrukturyzowane. Teraz mamy obawy, co będzie dalej. Dobre, małe szpitale prywatne prawdopodobnie nie wejdą do sieci, ale mam nadzieję, że będą wygrywać konkursy.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.