23 kwietnia 2024

Ratunkowy dostęp do technologii lekowych

Optymalizacja i zwiększenie przejrzystości wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia na gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej oraz standaryzacja realizacji tych świadczeń to podstawowe cele nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Posłowie przyjęli przepisy wprowadzające procedurę ratunkowego dostępu do technologii lekowych Sejm przyjął przepisy wprowadzające procedurę ratunkowego dostępu do technologii lekowych

42. posiedzenie Sejmu RP
Foto: Rafał Zambrzycki

Ustawa wprowadza m.in. procedurę ratunkowego dostępu do technologii lekowych w przypadkach niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej.

Posłowie zdecydowali ponadto, że produkty lecznicze z grupy ATC G03A (hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego) będą wydawane wyłącznie na receptę wystawioną przez lekarza.

Nowelizacja wprowadza też możliwość finansowania leków, które czasowo nie są dostępne w Polsce, ale są sprowadzane z zagranicy w trybie importu docelowego. Ustawa będzie teraz przedmiotem prac Senatu.

W drugim dniu 42. posiedzenia Sejm zdecydował o ustanowieniu rok 2018 rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Posłowie uczcili minutą ciszy pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego 69 lat temu w więzieniu mokotowskim.

Na kolejne, 43. posiedzenie, Sejm zbierze się 7 czerwca.


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesuje cię prawo medyczne, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej”. Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.