19 kwietnia 2024

Rezydenci o nowym premierze, opt-out i szpiku kostnym

Przedstawiciele Porozumienia Rezydentów OZZL mówią, że w ponad 50 miastach „wybuchły akcje masowego wypowiadania opt-out” i krytykują efekty prac zespołu powołanego przez ministra zdrowia kilka tygodni temu. Liczą również na spotkanie z nowym szefem rządu.

 

Od lewej: Łukasz Jankowski, Jarosław Biliński, Krzysztof Ostaszewski
Foto: Mariusz Tomczak

Wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński uważa, że Ministerstwo Zdrowia zaniża skalę protestu trwającego od kilku tygodni pod hasłem „Stawiamy na jakość”, który polega na wypowiadaniu klauzul opt-out.

– Mogą stanąć strategiczne szpitale w Polsce – ostrzegał Jarosław Biliński w czasie konferencji prasowej, w która w piątek odbyła się w Domu Lekarza w Warszawie. Jego zdaniem dane podawane przez resort  „nie odzwierciedlają rzeczywistości”, który „po raz kolejny próbuje tuszować dramat i kryzys w ochronie zdrowia”.

– Pani minister podawała liczbę np. 50 klauzul wypowiedzianych w Lublinie. My wiemy, że tylko w jednym szpitalu klinicznym wypowiedzianych jest tam ponad 180 klauzul. Ponad 180 klauzul jest wypowiedzianych w Łodzi, ponad 180 w Gdańsku – wyliczał Jarosław Biliński, odnosząc się do słów wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko, która w środę przekazała informację, że – jak ma wynikać z danych zebranych przez wojewodów – klauzulę wypowiedziało ok. 10 proc. lekarzy rezydentów (4 proc. wszystkich lekarzy).

Lekarze rezydenci skupieni wokół OZZL chcieliby, aby za zmianą na stanowisku prezesa Rady Ministrów poszło inne postrzeganiu sytuacji w ochronie zdrowia zgodnie z jego zapowiedzią złożoną w expose. Premier Mateusz Morawiecki wymienił służbę zdrowia na pierwszym miejscu wśród kluczowych obszarów rozwoju Polski na najbliższe lata oraz zapowiedział m.in. utworzenie Narodowego Instytutu Onkologii. – Nie można rozmawiać o naprawianiu sytuacji w ochronie zdrowia bez powiedzenia w pierwszym zdaniu, że potrzebne są większe nakłady. Ten kryzys trwa od kilkunastu lat – podkreślił Krzysztof Ostaszewski z Porozumienia Rezydentów OZZL.

Ministerstwo Zdrowia zaprosiło lekarzy rezydentów na spotkanie zaplanowane wstępnie na przyszły czwartek. Jarosław Biliński powiedział, że przyjęli zaproszenie pod warunkiem, że weźmie w nim udział przedstawiciel Ministerstwa Finansów. – Oczekujemy jasnych deklaracji, że ten kryzys zostanie rozwiązany jednym sposobem: zwiększeniem finansowania ochrony zdrowia – dodaje Jarosław Biliński. W spotkaniu mają uczestniczyć także przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej i Porozumienia Zawodów Medycznych.

Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami przedstawiciele Porozumienia Rezydentów zaapelowali do środowiska medycznego o zapisywanie się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego prowadzonej przez Fundację DKMS (to największy ośrodek dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych w Polsce, ma ponad 1,2 mld zarejestrowanych dawców). Akcją „Prezent na święta od rezydenta” – bo tak ją nazwali – chcą pokazać, że pomimo niedofinansowania polska ochrona zdrowia może być liderem.