Prezes PTK o innowacyjnej kardiologii i planach rządu

Osiągnięcia polskich naukowców, inwestycje w badania, wspieranie innowacji i wcielenie w życie pomysłów nowego rządu mogą pomóc w skutecznej walce z chorobami układu sercowo-naczyniowego – uważa prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Prof. Piotr Ponikowski (prezes PTK, prorektor UM we Wrocławiu)

– Pierwszym arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia. Stworzymy Narodowy Program Leczenia Kardiologicznego – zapowiadał w grudniowym exposé nowo powołany Premier RP Mateusz Morawiecki.

Kilka tygodni temu szef rządu wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem zapowiedzieli przekazanie 0,5 mld zł na program badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom.

Decydenci poinformowali także o planach utworzenia Instytutu Biotechnologii Medycznej, dzięki któremu „poziom polskiej medycyny w obszarze biotechnologii wejdzie na zupełnie nowe, nieznane do tej pory obszary”.

Celem powołania Instytutu ma być lepszy dostęp Polaków do terapii i leków na najpoważniejsze choroby cywilizacyjne. – Chcemy poprzez nasze działania w ramach przedsiębiorczego państwa dołączyć do przedsiębiorczej nauki – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– W zakresie osiągnięć naukowych w kardiologii Polska ma na koncie wspaniałe wyniki. Mamy ogromny potencjał w zakresie zasobów kadrowych, woli i motywacji do pracy. Jestem pewien, że deklarowane przez decydentów wsparcie dla badań i innowacji w kardiologii w połączeniu z naszymi nieprzeciętnymi zasobami ludzkimi pozwoli skutecznie walczyć z chorobami układu sercowo-naczyniowego i sukcesywnie poprawiać stan zdrowia polskiego społeczeństwa, a przede wszystkim zmniejszyć śmiertelność z powodu chorób serca – komentuje prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

O tym, że warto stawiać na polską naukę i innowacje, świadczy doceniany na świecie bogaty dorobek naukowy kardiologów znad Wisły. W ogłoszonym pod koniec 2017 roku prestiżowym Rankingu Clarivate Analytics (dawniej Thomson Reuters) „Najbardziej Wpływowych Umysłów Świata” znalazło się pięciu polskich naukowców, w tym aż czterech kardiologów: prof. Piotr Ponikowski, prof. Adam Torbicki, prof. Andrzej Budaj oraz prof. Michał Tendera, którzy zostali uwzględnieni w zestawieniu ze względu na liczne cytowania swoich prac naukowych z obszaru kardiologii.

– Nasza obecność w Rankingu Clarivate Analytics to nie przypadek. To efekt codziennej pracy, wieloletniej zaangażowanej działalności naukowej, uczestnictwa w międzynarodowych programach i konsorcjach badawczych oraz stałego podnoszenia poprzeczki. Polscy kariolodzy znani są z rzetelnej edukacji, świetnego przygotowania zawodowego i wysokiej etyki pracy. Polacy są ciekawi i głodni innowacyjnych rozwiązań w obszarze biotechnologii i medycyny. To widać na polskich uczelniach medycznych. W Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu prowadzimy interesujące projekty łączące medycynę translacyjną z praktyką kliniczną w obszarze kardiologii. Niektóre z nich są finansowane ze środków Unii Europejskiej. Nie boimy się wnioskować o granty i wytrwale pracować na sukces – tłumaczy prof. Piotr Ponikowski.

Według zapowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina, operatorem 0,5 mld zł przeznaczonych na innowacyjne badania i naukę w obszarze medycyny ma być Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Środki na badania w drodze konkursu zostaną przydzielone już istniejącym zespołom badawczym, działającym w ramach Polskiej Akademii Nauk i przy polskich uczelniach. Zespoły biorące udział w programie będą mogły liczyć na wieloletnie finansowanie. Decydenci zapowiedzieli pięcioletni cykl finansowania projektów z możliwością przedłużania programu na dłuższy czas.

Warunkiem ma być zwieńczenie badań rozwiązaniami, które zostaną wprowadzone do praktyki klinicznej. – W dziedzinie kardiologii nie brakuje poważnych wyzwań. Starzejące się społeczeństwo, poważne przewlekłe schorzenia układu sercowo-naczyniowego, w tym przede wszystkim niewydolność serca, będąca prawdziwą epidemią XXI wieku, są obszarami, w których innowacyjne rozwiązania terapeutyczne potrzebne są najbardziej. W imieniu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i swoich kolegów kardiologów mogę powiedzieć, że mamy ogromny potencjał i wolę, by wypracowywać rozwiązania, które będą skutecznie poprawiać stan zdrowia społeczeństwa – deklaruje prof. Piotr Ponikowski.

Zespoły opracowujące innowacyjne rozwiązania w obszarze najpowszechniej występujących chorób cywilizacyjnych mają mieć charakter interdyscyplinarny. W skład grup naukowo-badawczych będą wchodzić, miedzy innymi: biotechnolodzy, lekarze a także inżynierowie. – Podstawą skuteczności wypracowywanych rozwiązań w dziedzinie medycyny jest spojrzenie na problem z różnych punktów widzenia – tłumaczy prof. Piotr Ponikowski.

– Zamysł burzy mózgów, to jest łączenia różnych umiejętności, doświadczeń i perspektyw dla tworzenia dostosowanych do złożonych potrzeb zdrowotnych pacjentów rozwiązań, ma kluczowe znaczenie. Jego odzwierciedleniem jest pierwsza edycja Cardiology Innovations Days, organizowanych pod patronatem pana profesora Marka Ziętka, rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Spotkanie, które odbędzie się w dniach 7-8 czerwca 2018 roku we Wrocławiu, będzie poświęcone wykorzystaniu najnowszych innowacyjnych rozwiązań technologicznych w zapobieganiu, rozpoznawaniu i leczeniu chorób układu krążenia – dodaje.

W swoim wystąpieniu premier Morawiecki podkreślał, że środki na działalność naukowo-badawczą zostaną przeznaczone po to, by „wybitni naukowcy, inżynierowie, informatycy, genetycy, biogenetycy mogli zostać w Polsce i razem z lekarzami mogli rozwijać jak najbardziej nowoczesne technologie medyczne, które przełożą się na zdrowie”. – W ciągu ostatnich lat na naszych oczach dokonał się nieprawdopodobny postęp w zakresie nowych kardiologicznych technik diagnostycznych i terapeutycznych. Wciąż rosnąca zapadalność na choroby układu sercowo-naczyniowego wymusza konieczność wprowadzania zmian w kardiologii, zwłaszcza w zakresie mądrej organizacji leczenia, sukcesywnej poprawie dostępu pacjentów do procedur kardiologicznych oraz szerokiego wdrażania innowacji – mówi prezes PTK.

– Zapowiedzi pana premiera Mateusza Morawieckiego niezwykle cieszą. Kardiologia, wspólny mianownik aktualnie najważniejszych polskich inicjatyw i dokonań w medycynie i nauce, w pełni zasługuje na to, by stać się priorytetem polskiej polityki zdrowotnej. Pozwoli to na stworzenie unikalnych, innowacyjnych polskich rozwiązań, dzięki którym pacjenci będą mogli na co dzień korzystać z dorobku wypracowanego przez lekarzy w Polsce. Będziemy mogli wspólnie poprawiać stan zdrowia społeczeństwa i skutecznie walczyć ze śmiertelnymi skutkami chorób układu sercowo-naczyniowego – podsumowuje prof. Piotr Ponikowski.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.