Refleksje na początek VIII i koniec VII kadencji NRL

W samorządzie prawie zawsze dużo się dzieje, ale ostatnie dni obfitowały w wyjątkowe wydarzenia. Zapadały niezwykle ważne decyzje, przyszedł czas na podsumowania i spojrzenie w przyszłość.

Foto: Marta Jakubiak

Najpierw wizyta w Krakowie, gdzie odbywała się uroczysta gala i wręczenie nagród siódmej edycji konkursu poetycko-literackiego „Przychodzi wena do lekarza”. Było to wydarzenie niezwykle uroczyste, zorganizowane w przepięknych wnętrzach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Oprawa zrobiła na mnie tym większe wrażenie, że nieco wcześniej miałem możliwość obejrzeć Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. To dwie perełki godne zobaczenia. Z dużym podziwem patrzyłem na kolegów piszących lekarzy.

Zastanawiałem się, jak to robią, że mimo wykonywania zawodu, któremu muszą poświęcać tak dużo uwagi i czasu, potrafią przelać swoje myśli na papier, gdy nachodzi ich wena. Miałem przyjemność wręczyć nagrody w kategorii „felieton” tym, którzy swoje teksty publikują w biuletynach okręgowych i „Gazecie Lekarskiej”. Sam również zostałem wyróżniony przez Okręgową Radę Lekarską w Krakowie honorowym odznaczeniem za szczególne zasługi dla środowiska lekarskiego, za co kolegom z Małopolski serdecznie dziękuję.

W murach klasztornych w Tyńcu, kiedy szedłem po schodach, które przetrwały ponad 1100 lat, nie mogłem oprzeć się refleksjom dotyczącym mojego życia zawodowego i życia w ogóle. Dopiero tam, w takim bezpośrednim kontakcie z kulturą średniowiecza, z tradycją, której nie da się w żaden sposób podważyć, z przepięknym otoczeniem i spojrzeniem na Wisłę z nieco innej perspektywy, człowiek uświadamia sobie, że choć robi coś, co na co dzień wydaje się ważne, to w stosunku do tego, co jest długowiecznością, znaczy niewiele.

Pomyślałem, że w tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości Polski. Miałem to szczęście, że znacząca część tej wolnej Polski to było też moje życie. Wolność międzywojenna trwała zbyt krótko, a druga wojna światowa zabrała ludziom zbyt wiele czasu. Zastanawiałem się też, jak wiele można było zrobić po wojnie, co się udało, a czego nie udało się zrobić. Była reaktywacja samorządu i budowanie nowej, lepszej ojczyzny.

Niedawno zakończył się Sprawozdawczo-Wyborczy XIV Krajowy Zjazd Lekarzy. Miałem ogromną satysfakcję, że wśród uhonorowanych odznaczeniami państwowymi znalazła się przedstawicielka lekarzy dentystów – dr Anna Lella, która otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a najwyższe odznaczenie samorządowe „Meritus pro Medicis” wręczono pięciu lekarzom dentystom. To ogromne wyróżnienie, którego serdecznie im gratuluję.

Niepokój mój wzbudziły wystąpienia przedstawicieli świata polityki i tych, którzy będą decydowali o kształcie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Nikt nie dostrzega problemów stomatologii, a planując debaty poświęcone rozmowom o przyszłości, nie znajduje się miejsca na panel poświęcony stomatologii. To naprawdę zły znak. Niepokoi również fakt, że przy zmianach kadencji odchodzimy od ewolucji, na rzecz prawie rewolucyjnych zmian.

Gratuluję wszystkim, którzy zostali wybrani do pełnienia ważnych funkcji w samorządzie VIII kadencji. Jednocześnie słowa podziękowania kieruję do tych, którzy ciężko i uczciwie pracowali przez ostatnie cztery lata. To była naprawdę twórcza kadencja. Dużo spraw ważnych dla naszego środowiska udało się wynegocjować. Potrafiliśmy rozmawiać z kolegami z uczelni medycznych, towarzystw naukowych, a także z przedstawicielami innych zawodów medycznych. Osiągaliśmy cele poprzez dobrze prowadzony dialog, czasem dzięki mądrym negocjacjom. Wszystkim dziękuję za ten owocny czas wspólnej pracy.

Niepokojące doniesienia płyną z budynku przy Miodowej. Odchodzą ludzie, z którymi współpracowaliśmy od wielu lat, którzy byli przychylni naszej grupie zawodowej, dzięki którym dużo spraw udało się rozwiązać. Idzie nowe.

Nie mógłbym nie wspomnieć o Konferencji Okrągłego Stołu, która niedawno odbyła się w Lublinie. Raz jeszcze serdecznie dziękuję prof. Teresie Bachanek za wieloletni trud wkładany w pracę nad doskonaleniem systemu kształcenia w stomatologii, zarówno przed-, jak i podyplomowego. O wnioskach, które wypłynęły w tym roku, opowiada prof. Barbara Kochańska w rozmowie zamieszczonej w „Gazecie Lekarskiej”.

Leszek Dudziński
Wiceprezes NRL, przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.