19 kwietnia 2024

Olsztyn: Udział lekarzy w walce o Niepodległą (foto)

Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska uczciła 100-lecie przywrócenia niepodległości Polsce Konferencją Naukową „Udział lekarzy w walce o Niepodległą”.

 

Foto: Ryszard Golański

Odbyła się ona w dniach 9-10 listopada w ramach Trzeciego Spotkania Medyków z Historią.

Konferencję otworzyli prezes Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Lekarskiej dr Anna Lella i przewodniczący Ośrodka Historii Warmińsko-Mazurskiej Medycyny dr Jan Zygmunt Trusewicz.

W ciągu dwóch dni licznie zebrani słuchacze, nie tylko z miejscowej izby, mieli okazję wysłuchać bardzo interesujących wykładów. Dotyczyły one kluczowych decyzji geopolitycznych, które zaważyły o losach Polski (co omówił prof. Andrzej Szmyt). Przedstawiano wybitne postaci z tamtych czasów.

Obok sylwetki Józefa Piłsudskiego, którą przedstawili prof. Norbert Kasperek i dr Zygmunt Trusewicz, mówiono o lekarzach: Bolesławie Wieniawa-Długoszowskim (dr Robert Budkiewicz), Janie Janowiczu (dr Anna Lella i dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Piotr Żuchowski), prof. Ireneuszu Wierzejewskim (prof. Andrzej Pucher) oraz o prof. Ludwiku Rydygierze (dr Leonard Januszko).

Wspominano lekarzy w armii Hallera (dr Sławomir Maksymowicz) oraz mówiono Polskim Białym Krzyżu (dr Magdalena Grasmann). Wiedza o tej organizacji nie jest wśród Polaków powszechna. Piątkowy wieczór uświetnił występ chóru Lekarzy W-MIL „Medici pro Musica” z koncertem polskich pieśni patriotycznych. W sobotę wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki i prezes Anna Lella odsłonili w siedzibie izby tablicę pamiątkową: „W hołdzie lekarzom walczącym o niepodległość, pionierom polskiej medycyny na Warmii i Mazurach”.

Ryszard Golański