Wypełnienia mogą być trwalsze

Zespół naukowców z OHSU School of Dentistry w Portland opracował wypełnienia, które są dwa razy bardziej odporne na pękanie niż te stosowane obecnie.

Foto: pixabay.com

Nowy materiał do wypełnień zawiera komponent (tiouretan), dzięki któremu są one bardziej odporne na siły powstające podczas żucia.

Zespół opracował również nowy system wiążący, mocniejszy o 30 proc. niż dotychczas używany. – Stosowane obecnie uzupełnienia zazwyczaj mają trwałość 7-10 lat – mówi autorka badań prof. Carmem Pfeifer z Wydziału Biomateriałów i Biomechaniki w OHSU School of Dentistry.

– Pękają pod wpływem sił żucia lub między wypełnieniem a zębem powstaje szczelina, co umożliwia bakteriom przedostanie się pod wypełnienie i rozszczelnienie go. Trwalsze materiały to nie tylko niższe koszty leczenia, ale także zapobieganie powstaniu poważniejszych problemów zdrowotnych i konieczności prowadzenia złożonego leczenia – dodaje.

Materiał wiążący opisany w badaniu wykorzystuje specyficzny rodzaj polimeru, znany jako metaakkrylamid, bardziej odporny na uszkodzenia spowodowane przez wodę, bakterie i enzymy znajdujące się w jamie ustnej.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.