Choroby przyzębia a Alzheimer

Naukowcy z Seoul National University w Korei Południowej zbadali tę zależność. Wyniki swoich badań opublikowali w „Journal of the American Geriatrics Society”.

Foto: pixabay.com

Analizując dane z lat 2005-2015, dotyczące 262 349 osób w wieku 50 lat i starszych, zauważono, że istnieje związek między ciężką chorobą dziąseł i zapaleniem przyzębia a zwiększonym ryzykiem demencji.

Ze względu na ograniczenia projektowe badania, wyniki te potraktowano jedynie jako sugestię, a nie dowody naukowe. Jednocześnie podczas retrospektywnych badań kohortowych, analizujących wyniki badań prowadzonych wcześniej na zwierzętach i ludziach, zauważono powiązania między przewlekłym zapaleniem przyzębia a demencją.

Naukowcy tłumaczą, że przyczyną są bakterie bytujące w zakażonych dziąsłach, które przedostają się do krwiobiegu, a następnie przechodzą przez barierę krew-mózg, przez co mogą wywołać zapalenie tkanki mózgowej, a nawet pobudzić produkcję białek odpowiedzialnych za chorobę Alzheimera.

Badania prowadzili także Amerykanie, którzy również dostrzegli zależność pomiędzy stanem przyzębia a kondycją mózgu. W „Science Advances” opublikowano wyniki badań dr. Stephena Dominy, którego zespół badał tę relację na myszach. Naukowcy skupili się na wpływie na mózg bakterii Porphyromonas gingivalis – gram-ujemnego beztlenowca, bytującego w jamie ustnej. Obecność tej bakterii stwierdzono także w mózgach osób, u których lekarze zdiagnozowali chorobę Alzheimera. Analizując przypadki myszy, zespół dr. Dominy zauważył, że zakażenie P. gingivalis prowadzi do zwiększonej produkcji beta-amyloidu.

Przyjrzano się także gingipainom, toksycznym enzymom tych bakterii.  Zarówno w ludzkich mózgach, jak i u myszy wysokie poziomy gingipain można wiązać z obecnością dwóch innych białek, powiązanych z rozwojem Alzheimera: tau i ubikwityny. Naukowcy zidentyfikowali też związek, zwany „COR388”, jako najskuteczniejszy inhibitor gingipainu. COR388 zmniejszył obecność P. gingivalis w mózgu po zakażeniu tą bakterią i obniżył zapalenie neurologiczne. Zatrzymał również wytwarzanie toksycznego beta-amyloidu i wywierał ochronny wpływ na neurony w hipokampie. COR388 jest już w fazie badań. Ochotnicy – zarówno osoby zdrowe, jak i osoby z rozpoznaniem choroby Alzheimera – dobrze zareagowali na ten związek.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
 1. Avatar
  Beata Mickiewicz,-Kanclerz
  Cze 11, 2019 - 12:58 PM

  Mam 58 lat i dość poważnie rozwiniętą chorobę dziąseł,czyli paradontozę
  Od pewnego czasu,ok 2 lat zauważyłam stopniowo narastające objawy demencji tzn.zaburzeń pamięci krótkiej,długiej,jak i inne.
  Powód może być dwojaki.Jednym z nich silna nerwica lękowo depresyjna druga to paradontozaZazmaczam,że u mojej mamy również wystąpiła choroba demencyjna,która poprzedziła choroba dziasel.Jestem przekonana o zależności jednego schorzenia od drugiego

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.