Ostatnia konferencja „Wspólnie dla Zdrowia”. Premiera nie było

O potrzebie działań długo- i krótkofalowych, nie tylko wobec systemu ochrony zdrowia, ale również w odniesieniu do kadr medycznych, prezes NRL Andrzej Matyja mówił podczas VII konferencji w ramach debaty „Wspólnie dla Zdrowia”.

Foto: Mariusz Tomczak

Spotkanie podsumowujące ponad roczny cykl debat odbyło się 25 czerwca w gmachu Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej m.in. z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i kilkorga wiceministrów.

Prezes NRL zaapelował o większe wsparcie finansowe dla uczelni medycznych kształcących lekarzy, jak podkreślił prof. Andrzej Matyja na najwyższym poziomie, zamiast otwierania kolejnych placówek oferujących kształcenie na kierunku lekarskim, w których jakość kształcenia nie jest jeszcze znana.

Debata „Wspólnie dla zdrowia” to punkt wyjścia do utworzenia wieloletniego planu rozwoju systemu ochrony zdrowia opartego na porozumieniu różnych środowisk, sił politycznych i społecznych – powiedział premier Mateusz Morawiecki w przesłaniu wyemitowanym podczas konferencji. – Sprawnie działający system ochrony zdrowia to zadanie o narodowym znaczeniu. To interes nas wszystkich – podkreślił szef rządu.

Jak mówił minister zdrowia, Polacy nie opowiadają się za rewolucją w ochronie zdrowia. – Nie chcą wywrócenia systemu do góry nogami, chcą byśmy go sukcesywnie naprawiali i to robimy – podkreślił minister Łukasz Szumowski. Dokument, który powstanie w wyniku debaty „Wspólnie dla Zdrowia”, ma być podstawą do wypracowania wieloletniego planu naprawy systemu ochrony zdrowia. – Dokument powstanie w konsensusie różnych środowisk, interesariuszy, różnych kierunków politycznych, różnych grup zawodowych, grup eksperckich, pacjentów, pracowników, pracodawców, samorządu, rządu – dodał szef resortu zdrowia.

Więcej o debacie (zdjęcia i wideorelacja) tutaj.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.