19 kwietnia 2024

Przyspieszenie w regeneracji zębów?

Nowa wiedza na temat budowy komórek i wzrostu zębów może przyspieszyć rozwój stomatologii regeneracyjnej, a także leczenia nadwrażliwości zębów.

Foto: pixabay.com

Wyniki badania, które zostało przeprowadzone przez naukowców z Karolinska Institutet, największego w Szwecji ośrodka akademickich badań medycznych, zostało właśnie opublikowane w „Nature Communications”.

Korzystając z metody sekwencjonowania RNA pojedynczych komórek i śledzenia genetycznego, naukowcy z Karolinska Institutet, a także Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu w Austrii i Uniwersytetu Harvarda w USA zidentyfikowali i scharakteryzowali wszystkie populacje komórek w zębach myszy oraz w zębach ludzkich.

– Zbadaliśmy skład komórkowy rosnących i nierosnących zębów myszy i ludzi. Opisujemy niedocenioną złożoność komórkową stale rosnącego mysiego siekacza, co sugeruje spójny model dynamiki komórek umożliwiający niezarejestrowany wzrost. Od komórek macierzystych do całkowicie zróżnicowanych komórek dorosłych byliśmy w stanie rozszyfrować szlaki różnicowania odontoblastów, które prowadzą do powstania zębiny, czyli tkanki twardej położonej najbliżej miazgi, i ameloblastów, z których powstaje szkliwo – informują Igor Adameyko z Wydziału Fizjologii i Farmakologii oraz Kaj Fried z Wydziału Neuronauki, obaj z Karolinska Institutet.

Badacze odkryli również nowe typy komórek i warstwy komórek zębów, które mogą wpływać na ich wrażliwość. Niektóre z ich odkryć mogą też wyjaśnić pewne aspekty układu odpornościowego zębów, a inne rzucają nowe światło na tworzenie szkliwa zębów, najtwardszej tkanki w organizmie. – Mamy nadzieję i wierzymy, że nasza praca może w przyszłości stanowić podstawę do nowego podejścia do stomatologii, w szczególności przyspieszyć rozwój stomatologii regeneracyjnej – podsumowują szwedzcy badacze. Wyniki udostępniono publicznie w postaci interaktywnych atlasów „Dental cell type atlas reveals stem and differentiated cell types in mouse and human teeth”.