Przyspieszenie w regeneracji zębów?

Nowa wiedza na temat budowy komórek i wzrostu zębów może przyspieszyć rozwój stomatologii regeneracyjnej, a także leczenia nadwrażliwości zębów.

Foto: pixabay.com

Wyniki badania, które zostało przeprowadzone przez naukowców z Karolinska Institutet, największego w Szwecji ośrodka akademickich badań medycznych, zostało właśnie opublikowane w „Nature Communications”.

Korzystając z metody sekwencjonowania RNA pojedynczych komórek i śledzenia genetycznego, naukowcy z Karolinska Institutet, a także Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu w Austrii i Uniwersytetu Harvarda w USA zidentyfikowali i scharakteryzowali wszystkie populacje komórek w zębach myszy oraz w zębach ludzkich.

– Zbadaliśmy skład komórkowy rosnących i nierosnących zębów myszy i ludzi. Opisujemy niedocenioną złożoność komórkową stale rosnącego mysiego siekacza, co sugeruje spójny model dynamiki komórek umożliwiający niezarejestrowany wzrost. Od komórek macierzystych do całkowicie zróżnicowanych komórek dorosłych byliśmy w stanie rozszyfrować szlaki różnicowania odontoblastów, które prowadzą do powstania zębiny, czyli tkanki twardej położonej najbliżej miazgi, i ameloblastów, z których powstaje szkliwo – informują Igor Adameyko z Wydziału Fizjologii i Farmakologii oraz Kaj Fried z Wydziału Neuronauki, obaj z Karolinska Institutet.

Badacze odkryli również nowe typy komórek i warstwy komórek zębów, które mogą wpływać na ich wrażliwość. Niektóre z ich odkryć mogą też wyjaśnić pewne aspekty układu odpornościowego zębów, a inne rzucają nowe światło na tworzenie szkliwa zębów, najtwardszej tkanki w organizmie. – Mamy nadzieję i wierzymy, że nasza praca może w przyszłości stanowić podstawę do nowego podejścia do stomatologii, w szczególności przyspieszyć rozwój stomatologii regeneracyjnej – podsumowują szwedzcy badacze. Wyniki udostępniono publicznie w postaci interaktywnych atlasów „Dental cell type atlas reveals stem and differentiated cell types in mouse and human teeth”.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.