22 listopada 2024

Krytyka trwa, bo kolejki do lekarzy nie znikną

Środowiska lekarskie negatywnie oceniają uchwalone we wtorek przez Sejm ustawy, składające się na tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny. Zgodnie oceniają, że – wbrew temu, co zapowiada minister zdrowia Bartosz Arłukowicz – nie dokonają one żadnego przełomu w systemie ochrony zdrowia. Oto kilka zebranych przez nas opinii.

Foto: freeimages.com

Niekonstytucyjność?

– Przegłosowane na ostatnim posiedzeniu sejmowym pakiety ustaw zdrowotnych nie rozwiązują podstawowych problemów ochrony zdrowia. Kolejki nie znikną. Poza tym istnieje obawa, że pakiet onkologiczny jest niekonstytucyjny, bo pacjent onkologiczny będzie miał uprzywilejowaną pozycję względem pozostałych, a przecież mamy również wiele innych chorób śmiertelnych – uważa Jacek Krajewski, prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”.

Za mało środków

– Prawdziwym problemem jest zbyt mała ilość pieniędzy w systemie ochrony zdrowia, a bez rozwiązania tej kwestii nie sprawimy, że będzie lepiej. Trzeba ludziom uczciwie powiedzieć, że w ramach obecnego finansowania nie można gwarantować niemal każdego świadczenia, ale władza nie chce tego przyjąć do wiadomości. Jeśli będziemy w tym trwać, to system się zawali, a kolejne lata zostaną zmarnowane – obawia się Zdzisław Szramik, prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Więcej pracy dla lekarzy POZ

– Nie wiem, w jaki sposób nowe przepisy mają skrócić  kolejki. Obawiam się, że raczej przeniosą się one sprzed gabinetów onkologów pod gabinety lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Kolejki ustawią się również do patomorfologów, to jest wąskie gardło – mówi Małgorzata Zarachowicz ze Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków.

Nieefektywna organizacja

– Wprowadzenie obowiązku posiadania skierowania do okulisty i dermatologa doprowadzi do większych kolejek, bo jest to dodatkowa praca dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Tymczasem w Polsce nadal obowiązuje archaiczny system organizacji części usług medycznych. W większości krajów Unii Europejskiej te same zabiegi co u nas są wykonywane taniej, bo w trybie ambulatoryjnym – podkreśla Andrzej Grzybowski, prezes Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Czytaj więcej o pakiecie kolejkowym i onkologicznym

ls, mt