Pandemia na świecie. Spadek zakażeń wirusem SARS-CoV-2

Po trudnych kilkunastu ostatnich tygodniach pandemia COVID-19 nieco odpuszcza. O ile pod koniec kwietnia dzienne światowe przyrosty zakażeń wirusem SARS-CoV-2 dochodziły do 900 tys., o tyle pod koniec maja zdecydowanie spadły.

Foto: pixabay.com

Spore wzrosty infekcji nadal występują w kilkudziesięciu krajach, w tym przede wszystkim w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz Ameryce Południowej. Dużo spokojniej jest m.in. w USA, Kanadzie czy Australii, a także w większości europejskich krajów.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Worldometers, od początku wybuchu pandemii do 24 maja br. potwierdzono w sumie ok. 167,5 mln zakażeń wirusem. W maju przybyło kilkanaście milionów zakażonych. W dalszym ciągu liderem pod względem osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 jest USA (33,9 mln, przyrost o ok. 1 mln w maju).

Na drugim miejscu są Indie z liczbą blisko 27 mln (wzrost o ponad 10 mln zakażeń w ostatnich tygodniach), a na trzecim – Brazylia (16 mln). Krajem, w którym dotychczas odnotowano najwięcej zgonów z powodu COVID-19, pozostaje USA (ok. 604 tys.). Drugie miejsce zajmuje Brazylia (450 tys.), a trzecie – Indie (ponad 300 tys.). W Polsce do 24 maja potwierdzono łącznie ponad 2,8 mln zakażeń koronawirusem. Ponad 70 tys. osób zmarło.

W Indiach, które jeszcze niedawno przeżywały ogromny przyrost zakażeń w związku z nadejściem drugiej fali pandemii, sytuacja nieco się poprawiła, choć i tak do zażegnania kryzysu jest jeszcze daleko. Na początku maja notowano tam nawet 450 tys. zakażeń dziennie, a pod koniec miesiąca liczba ta spadła poniżej 250 tys. Niestety w Indiach utrzymuje się duża liczba zgonów spowodowanych COVID-19, a eksperci podkreślają, że rzeczywista liczba ofiar COVID-19 jest jeszcze większa. Wśród nich jest wielu medyków.

Według danych gromadzonych przez Indian Medical Association, na froncie walki z koronawirusem zmarło co najmniej 1200 lekarzy, w tym wielu z powodu braku wolnego łóżka w szpitalu czy możliwości podłączenia do tlenu. Trudne chwile przeżywają także m.in. mieszkańcy Kolumbii, Paragwaju, Argentyny, Boliwii, Tajwanu, Wietnamu, Sri Lanki, Malezji, a także Malediwów.

Wirus przebudził się także w Japonii – kraju, w którym pod koniec lipca mają odbyć się igrzyska olimpijskie. Japońscy lekarze apelują, by ta największa na świecie impreza sportowa została odwołana, także w zdecydowanej większości tamtejsza opinia publiczna jest tego zdania. Z kolei organizatorzy igrzysk zapewniają, że IO odbędą się z zachowaniem procedur bezpieczeństwa sanitarnego i przypominają, że nie będą mogli uczestniczyć w nich kibice z zagranicy.

Całkowita liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła pod koniec maja 3,5 mln na całym świecie, jednak według analizy Instytutu Metryki i Oceny Zdrowia (IHME), działającego przy Szkole Medycznej Uniwersytetu Waszyngtońskiego, może ich być nawet ponad dwa razy więcej niż wynika z oficjalnych danych.

Instytut wykazał, że w niemal każdym z państw liczba zgonów jest znacznie niedoszacowana, ponieważ wiele z nich nie jest zgłaszanych w oficjalnych raportach krajowych – dzieje się tak dlatego, że w wielu państwach ujmuje się w statystyki wyłącznie zgony mające miejsce w szpitalu lub wśród pacjentów z potwierdzonym zakażeniem.

W opanowaniu pandemii mają pomóc szczepienia – do 24 maja co najmniej jedną dawką zaszczepiono ok. 10 proc. światowej populacji (dane: Our World in Data, statystyki opracowywane przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego). W pełni zaszczepieni są już wszyscy mieszkańcy Gibraltaru, prawie 60 proc. Izraelczyków, ok. 40 proc. Maltańczyków, Chilijczyków i obywateli USA, a także m.in. ok. 1/3 Brytyjczyków, Węgrów i Serbów.

W Unii Europejskiej trwają prace nad przyjęciem rozporządzenia regulującego unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19 (wcześniej zwane zielonym zaświadczeniem cyfrowym), które będzie odnosiło się do informacji o szczepieniu przeciw COVID-19, uzyskaniu ujemnego wyniku testu i powrocie do zdrowia. Ma ono ułatwić obywatelom UE przemieszczanie się pomiędzy państwami wspólnoty w czasie pandemii.

Źródło: www.worldometers.info, BBC, www.ourworldindata.org, Reuters, KE Polska, IMA, IMHE, PAP

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.