Utrata zębów a demencja

Utrata zębów jest czynnikiem ryzyka upośledzenia funkcji poznawczych i demencji. Z każdym utraconym zębem ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych rośnie – przekonują amerykańscy naukowcy z New York University Rory Meyers College of Nursing, publikując w „JAMDA” wyniki swoich analiz („Medycyna opieki ostrej i długoterminowej”).

Foto: pixabay.com

Jak zauważają, ryzyko nie było znaczące wśród starszych osób dorosłych używających protez, co sugeruje, że wczesne zastosowanie leczenia protetycznego może chronić seniorów przed pogorszeniem się ich funkcji poznawczych.

– Biorąc pod uwagę ogromną liczbę osób, u których co roku diagnozuje się chorobę Alzheimera i demencję, a także możliwości poprawy zdrowia jamy ustnej, ważne jest, aby lepiej zrozumieć związek między złym stanem zdrowia jamy ustnej a pogorszeniem funkcji poznawczych – mówi dr Bei Wu, dziekan wydziału ds. zdrowia globalnego w NYU Rory Meyers College of Nursing i współdyrektor NYU Aging Incubator, a także starszy autor badania.

Wu i jej współpracownicy przeprowadzili metaanalizę, korzystając z badań dotyczących utraty zębów i upośledzenia funkcji poznawczych. W 14 badaniach uwzględnionych w ich analizie wzięło udział łącznie 34 074 dorosłych i 4689 przypadków osób z obniżoną funkcją poznawczą. Naukowcy odkryli, że dorośli z większą utratą zębów mieli o 1,48 razy większe ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych i o 1,28 razy większe ryzyko demencji (nawet po uwzględnieniu innych czynników).

Dorośli z brakami w uzębieniu byli bardziej narażeni na zaburzenia funkcji poznawczych, jeśli nie mieli protez (23,8 proc.) w porównaniu z osobami je posiadającymi (16,9 proc.). Dalsza analiza wykazała, że związek między utratą zębów a upośledzeniem funkcji poznawczych nie był istotny, gdy uczestnicy używali protez zębowych. – Nasze odkrycia podkreślają znaczenie utrzymania dobrego zdrowia jamy ustnej i jego rolę w zachowaniu funkcji poznawczych – podkreśla dr Wu.

Źródło: www.sciencedaily.com

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.