19 marca 2024

Prezes NRL: Zespół Trójstronny powinien skonsultować się z protestującymi

Mamy nadzieję, że zanim Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia podpisze jakiekolwiek porozumienie z ministrem, najpierw skonsultuje się z komitetem protestacyjnym i zapozna się z jego postulatami – powiedział prezes NRL prof. Andrzej Matyja w czasie konferencji prasowej w trakcie V Kongresu Wizja Zdrowia.

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Foto: twitter.com/MZ_GOV_PL

Nie będzie kolejnego spotkania protestujących medyków z resortem zdrowia. Kilka dni temu minister Adam Niedzielski oświadczył, że rozmowy dotyczące m.in. wzrostu wynagrodzeń mają odbywać się tylko w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia.

Wcześniej fiaskiem zakończyło się sześć spotkań protestujących medyków z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem, które odbyły się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Odnosząc się do postulatów płacowych protestujących minister zdrowia nieustannie podkreśla, że są one „nierealne”.

– W kierownictwie Ministerstwa Zdrowia podjęliśmy decyzję, że ciężar negocjacji przerzucamy do Zespołu Trójstronnego, który integruje pracodawców i związki zawodowe – powiedział minister Adam Niedzielski w poniedziałek podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Nawiązując do tych słów prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja zaapelował do ministra Adama Niedzielskiego, by „nie uciekał od rozmów” z protestującymi medykami. – Jesteśmy gotowi, by dalej rozmawiać. Jesteśmy do dyspozycji dla dobra polskiego pacjenta – powiedział w środę rano w czasie konferencji prasowej w trakcie V Kongresu Wizja Zdrowia Diagnoza i Przyszłość Foresight Medyczny, który rozpoczął się w Warszawie.

– W ostatnim czasie obserwujemy, że decydenci odpowiedzialni za system ochrony zdrowia nie do końca mają wizję – powiedział prof. Andrzej Matyja nawiązując do tytułu kongresu. Dodał, że niechęć ministra zdrowia do dalszych rozmów z Ogólnopolskim Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia traktuje jako porażkę. – Apeluję do pracodawców, by nie podpisywali porozumienia wbrew woli przedstawicieli zawodów medycznych – mówił prof. Andrzej Matyja, odnosząc się do rozmów, które będą się toczyć w Zespole Trójstronnym ds. Ochrony Zdrowia.

Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej w trakcie pandemii personel medyczny z wynikiem bardzo dobrym egzamin zdał z odpowiedzialności za pacjenta, ale ze strony resortu nie dostrzega odpowiedzialności za to, co się dzieje w systemie ochrony zdrowia w tym trudnym czasie. – Minister nie zdał egzaminu traktując lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych jak mebel, który można przestawiać do kąta – ocenił.

„Gazeta Lekarska” od samego początku śledzi protest pracowników ochrony zdrowia – więcej o jego przebiegu i postulatach medyków, wywiady z liderami oraz kilkaset zdjęć z manifestacji i białego miasteczka można znaleźć TUTAJ