104. rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Główne obchody 104. rocznicy odzyskania przez nasz kraj wolności z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych tradycyjnie odbędą się w Warszawie.

Foto: pixabay.com

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., zniesione w 1945 r. i przywrócone na mocy ustawy z 15 lutego 1989 r. dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 r.

11 listopada to data symboliczna. Nasza niepodległość miała wielu ojców, a za założycieli odrodzonej w 1918 r. Rzeczypospolitej zwykle uważa się takie postaci jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski i Wojciech Korfanty. O niepodległość walczyło wielu lekarzy.

Poniżej przypominamy sylwetkę prof. Stefana Dąbrowskiego (1877-1947) – lekarza, który pewnie nie doczeka się wzmianki w podręcznikach do historii. Jego zasługi dla formowania się odrodzonego państwa polskiego są niemałe, ale giną w cieniu rzucanym przez innych, uznanych za znacznie ważniejszych dla naszej niepodległości. Zachęcamy do lektury:

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.