29 marca 2024

Żel leczący choroby dziąseł

Żel stosowany miejscowo, który blokuje receptor metabolicznego produktu ubocznego zwanego bursztynianem, może przyczynić się do skutecznego leczenia choroby dziąseł poprzez tłumienie stanu zapalnego i zmianę składu bakterii w jamie ustnej – wynika z najnowszych badań prowadzonych przez naukowców z NYU College of Dentistry (USA), których wyniki opublikowano w „Cell Reports”.

Foto: pixabay.com

Te amerykańskie badania, przeprowadzone na myszach przy użyciu ludzkich komórek i próbek płytki nazębnej, kładą podwaliny pod nieinwazyjne leczenie chorób dziąseł. Ludzie mogliby przeprowadzać zabiegi z wykorzystaniem żelu w warunkach domowych, aby zapobiegać chorobom dziąseł lub je eliminować.

– Obecne metody leczenia ciężkiej choroby dziąseł mogą być inwazyjne i bolesne. Antybiotyki, które pomagają tymczasowo, zabijają zarówno dobre, jak i złe bakterie, zakłócając mikrobiom jamy ustnej. Ten nowy związek, który blokuje receptor bursztynianowy, ma znaczącą wartość terapeutyczną w leczeniu chorób dziąseł przy użyciu bardziej ukierunkowanych i wygodnych procesów – powiedział Xin Li, profesor patobiologii molekularnej w NYU Dentistry i główny autor badania.

Amerykańscy naukowcy odkryli, że podwyższone poziomy bursztynianu aktywują receptor bursztynianowy (SUCNR1), przyczyniając się do powstawania zapalenia przyzębia poprzez odpowiedź zapalną.

– Myszy bez aktywnych receptorów bursztynianowych były bardziej odporne na choroby – poinformował Fangxi Xu, asystent w Departamencie Patobiologii Molekularnej w NYU Dentistry i współautor badania. – Chociaż wiedzieliśmy już wcześniej, że istnieje pewien związek między bursztynianem a chorobą dziąseł, teraz otrzymaliśmy mocniejsze dowody, że podwyższony poziom bursztynianu i receptor bursztynianu są głównymi czynnikami napędzającymi tę chorobę – wyjaśnił badacz.

Aby sprawdzić, czy blokowanie receptora bursztynianowego może złagodzić chorobę dziąseł, naukowcy opracowali preparat żelowy, który celuje w ten receptor i zapobiega jego aktywacji. W badaniach laboratoryjnych ludzkich komórek dziąseł związek ten zmniejszał stan zapalny i procesy, które prowadzą do utraty masy kostnej. W jednym z testów naukowcy nakładali żel na dziąsła myszy z chorobą dziąseł co drugi dzień przez cztery tygodnie, co zmniejszyło utratę masy kostnej o połowę w porównaniu z myszami, u których nie aplikowano żelu. Myszy leczone żelem miały również znaczące zmiany w składzie bakterii obecnych w jamie ustnej.

Po zastosowaniu żelu bakterie z rodziny Bacteroidetes zostały wyeliminowane. Obecnie naukowcy prowadzą badania nad żelem na zwierzętach, aby określić jego odpowiednie dawkowanie oraz czas stosowania, jak również w celu ustalenia ewentualnej toksyczności tej substancji.

Źródło: www.neurosciencenews.com