Raport WHO o stanie zdrowia jamy ustnej

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 18 listopada opublikowała „Globalny Raport o Stanie Zdrowia Jamy Ustnej” (Global Oral Health Status Report, GOHSR), dający unikalny wgląd w kluczowe obszary i wskaźniki zdrowia jamy ustnej.

Foto: arch. własne

Opracowanie zawiera analizę najnowszych danych nt. głównych chorób jamy ustnej, czynników ryzyka, wyzwań z tym związanych dla systemów opieki zdrowotnej oraz możliwości reform.

W raporcie podkreśla się globalny wpływ chorób jamy ustnej na nasze zdrowie i samopoczucie oraz zwraca uwagę na wyraźne nierówności, z większym obciążeniem chorobami dla najbardziej narażonych i znajdujących się w niekorzystnej sytuacji grup populacji w poszczególnych społeczeństwach.

WHO wskazuje, że stan zdrowia jamy ustnej na świecie jest alarmujący i wymaga pilnych działań naprawczych. – Naszym największym wyzwaniem jest obecnie zapewnienie, aby wszyscy ludzie, niezależnie od miejsca zamieszkania i dochodów, mieli wiedzę i narzędzia potrzebne do dbania o zęby i jamę ustną oraz dostęp do profilaktyki i opieki, kiedy jej potrzebują – podkreślił dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas prezentacji raportu.

Raport ma służyć jako punkt odniesienia dla decydentów i jako wskazówka dla szerokiego grona interesariuszy z różnych sektorów, aby podejmować działania na rzecz uznania zdrowia jamy ustnej jako kwestii o charakterze priorytetowym na poziomie globalnym, regionalnym i krajowym. Załącznikiem do raportu są krajowe profile zdrowia jamy ustnej dla wszystkich 194 państw członkowskich WHO, oparte na najnowszych dostępnych danych z projektu Global Burden of Disease (GBD), Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) i ankietach WHO.

Prezes Światowej Federacji Dentystycznej FDI prof. Ihsane Ben Yahya pogratulowała WHO wydania tego materiału. Podczas dyskusji panelowej wskazała, że ujęte w raporcie dane dowodzą, że zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym istnieją różne wyzwania związane ze zdrowiem jamy ustnej. Nie ma zatem jednego uniwersalnego rozwiązania dobrego dla wszystkich. Jednak zrozumienie problemów specyficznych dla danego kraju i określanie priorytetów w oparciu o to, co pokazują dane, pomoże FDI i jej organizacjom członkowskim w podejmowaniu najskuteczniejszych działań. Raport jest dostępny w języku angielskim na stronie internetowej WHO.

Anna Lella, FDI Councillor

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.